135 rocznica poświęcenia kościoła

W niedzielę w Oktawie Bożego Ciała przeżywaliśmy w naszej parafii Uroczystość Rocznicy Poświęcenia Kościoła.

W zapiskach kronikarskich czytamy: „Kiedy do Piekoszowa przybywało coraz więcej wiernych wskutek nadzwyczajnych uzdrowień, kościół św. Jakuba Apostoła nie mógł pomieścić wszystkich, którzy tak licznie przybywali przed cudowny obraz Matki Bożej Piekoszowskiej. Zaistniała więc potrzeba wybudowania nowego kościoła. W 1807 r. ówczesny proboszcz ks. Bernard Bzinkowski rozpoczął budowę nowej świątyni. Wybranym miejscem okazał się plac obok kościoła św. Jakuba od strony południowej. W ciągu trzech lat ks. Bzinkowski postawił mury świątyni na wysokość 10 łokci ponad cokół. Wskutek braku dalszych funduszy budowa została zahamowana. Głód, nieurodzaje, bieda doprowadziły do tego, że budowa kościoła została wznowiona dopiero po 70 latach, tj. w roku 1880. Dnia 2 czerwca 1884 r. nabożeństwa zostały przeniesione do nowego kościoła pod wezwaniem Narodzenia NMP. W tym to też dniu kościół został poświęcony przez księdza biskupa Antoniego Sotkiewicza z Sandomierza”. W tym roku minęło 135 lat od tego wydarzenia.

W kościołach, których data poświęcenia nie jest znana – ta uroczystość obchodzona jest w ostatnią niedzielę października, natomiast w kościołach, w których data poświęcenia jest znana – uroczystość obchodzona jest w niedzielę po tym dniu. Pierwsza wolna niedziela po 2 czerwca wypadła w tym roku 23 czerwca.

Podczas każdej Mszy św. dziękowaliśmy Panu Bogu za to, że mamy Dom Boży. Pamiętaliśmy w modlitwie także o budowniczych, fundatorach i wszystkich, którzy przed nami tworzyli naszą wspólnotę parafialną.

Zgodnie z zarządzeniem biskupów polskich po każdej Mszy św. odśpiewaliśmy Suplikacje „Święty Boże, Święty Mocny…”. Decyzją biskupów – była to ekspiacja za świętokradztwa, profanacje i ataki agresji na księży. – „W tradycji chrześcijańskiej sprofanowanym miejscom lub przedmiotom trzeba przywrócić pierwotny charakter sakralny. Dzieje się to poprzez specjalny obrzęd pokutny. Dlatego chciałbym poinformować, że księża biskupi – obecni na 383. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski – wzywają do publicznego przebłagania Boga za popełnione świętokradztwa”, napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w specjalnym oświadczeniu w sprawie aktów nienawiści wobec katolików w Polsce. Także Biskup Kielecki Jan Piotrowski zwrócił się do wiernych z prośbą o odśpiewanie tej pieśni w kościołach Diecezji Kieleckiej.

Pieśń błagalna „Święty Boże, Święty Mocny” należy do gatunku bardzo uroczystych pieśni zwanych Suplikacjami, czyli prośbami. Jest śpiewana w wyjątkowych sytuacjach.

Podczas Mszy św. o godz. 18.00 oprawę liturgii przygotowała Oaza Rodzin – Kościół Domowy. Oaza dziękowała za zakończony kolejny rok formacji.