Abp Tomasz Peta w Piekoszowie: W trudnych wyzwaniach musimy być mocni

Mszą św. pod przewodnictwem i z homilią arcybiskupa Tomasza Pety, metropolity Astany w Kazachstanie zakończyła się XII Diecezjalna Pielgrzymka Róż Żywego Różańca.

Jak podkreślił w homilii abp Tomasz Peta, Pielgrzymka Róż Żywego Różańca jest zawsze okazją, abyśmy jeszcze raz rozważyli, jak wielkim darem dla Kościoła i świata jest modlitwa różańcowa.

– Święty Jan Paweł II w czasie audiencji zawsze rozdawał ludziom różańce, nic nie mówiąc liczył na to, że ktoś kto nie modli się na różańcu, zacznie to robić. Matka Boża, gdy objawiała się w Fatimie czy innych miejscach, zawsze wzywała do modlitwy, a szczególnie pokazywała na różaniec – podkreślił arcybiskup Peta.

– Wielu ludzi jest zgodnych, że zawsze były trudne czasy, ale obecne są szczególnie trudne, tak jakby siły zła chciały przypuścić ostateczną walkę przeciwko Bogu i Bożym przykazaniom. Poprzednie pokolenia nie były świadkami tego, żeby kwestionowano tak podstawowe prawa natury, dzieła Bożego stworzenia, jak stworzenie człowieka mężczyzną i kobietą. W tych trudnych wyzwaniach musimy być mocni, jak  mówił Jan Paweł II. Mocą wiary w to, że Pan Bóg ma racje, że jego przykazania nie podlegają dyskusji. Dyskusji o Bożych przykazaniach być nie może, bo wtedy przekreślamy Boży plan zbawienia – zaznaczył metropolita Astany.

Biskup Kielecki Jan Piotrowski w słowie po Komunii Świętej odniósł się do afrykańskiego przysłowia „Jeden palec nie myje twarzy, twarz myje się dłońmi”. – To znaczy, że jeden człowiek nie zrobi wszystkiego, a najpiękniejsze są te dzieła w życiu kościoła, które wyrastają z życia całej wspólnoty. Tak jak nasze dzisiejsze spotkanie Róż Żywego Różańca Diecezji Kieleckiej. Jest to największe stowarzyszenie modlitewne w Polsce, które liczy dwa miliony członków, zarówno kobiet, mężczyzn jak i dzieci i młodzieży. Niech to co dobre zawsze wypływa z naszej szlachetniej i wiernej modlitwy różańcowej, bo różaniec dokonuje cudów, ale wciąż potrzeba tej modlitwy, o co prosiła Matka Boża w różnych sanktuariach – zaznaczył bp Piotrowski.

Ordynariusz diecezji kieleckiej zwrócił uwagę na nazewnictwo, jakim powinniśmy się posługiwać. – Tworzymy Róże, a nie koła Żywego Różańca! – podkreślił.

Mszę św. poprzedziła konferencja „Żywy różaniec zawsze misyjny, odkryć, pokochać, zaszczepić” oraz wspólnotowa modlitwa różańcowa.

tekst za: em.kielce.pl

Ze względu na to, że powiat kielecki wchodzi w tzw. „żółtą strefę” tegoroczna Pielgrzymka Różańcowa była przeżywana na sposób duchowy. Całość była transmitowana za pośrednictwem Internetu.

Liturgia dnia

Msze Święte

W NIEDZIELE (w roku szkolnym)
7.00, 8.30, 10.00, 11.15*, 12.30, 18.00**

W NIEDZIELE (lipiec-sierpień)
i uroczystości przypadające poza niedzielą

7.00, 8.30, 10.00, 12.00, 18.00**

W TYGODNIU:
7.00 i 18.00**

* z homilią dialogowaną dla dzieci

** w okresie jesienno-zimowym, po zmianie czasu o 17:00

Spowiedź

Codziennie 15 minut przed każdą Mszą św.,
w niedziele – w czasie Mszy św.

w I czwartek, I piątek i I sobotę miesiąca:

  • rano od 6:30
  • wieczorem godzinę przed Mszą Świętą (z wyjątkiem soboty)

Kancelaria parafialna

Kancelaria parafialna czynna:
od poniedziałku do piątku przez godzinę po każdej Mszy Świętej.
W soboty, niedziele i uroczystości kancelaria nieczynna.

Zgłoszenia pogrzebu lub do chorego
– o każdej porze dnia

Relacje filmowe

Polecamy