Apel w sprawie oddawania krwi

W okresie wakacji dramatycznie brakuje krwi. Biskup Kielecki Jan Piotrowski i Kuria Diecezjalna w Kielcach zwracają się z prośbą, aby na stronach internetowych parafii pojawiły się komunikaty w sprawie oddawania brakującej krwi.

Trwa okres wakacyjny, w którym drastycznie spadła liczba czynnych krwiodawców na terenie naszego województwa, co skutkuje dużym niedoborem krwi i jej składników potrzebnych do ratowania życia i zdrowia pacjentów w świętokrzyskich szpitalach. Jedynym źródłem tego bezcennego leku jest każdy zdrowy, pełnoletni człowiek.

Wakacje charakteryzują się wzmożonymi wyjazdami urlopowym z jednej strony, stąd mniej krwiodawców, zaś z drugiej strony licznymi wypadkami drogowymi, rolno-gospodarczymi i innymi, z których ciężko ranne ofiary wymagają przetaczania krwi – transfuzji, stąd wzrasta liczba zabiegów medycznych ratujących życie w szpitalach, a to z kolei powoduje, że inne planowe zabiegi operacyjne są odwoływane, przesuwane w czasie ich terminy, a chorzy muszą czekać!

Braki krwi wynikają też z faktu podziału krwi na grupy: A ,B, AB, 0 z Rh D dodatnim i Rh D ujemnym, a tylko 15 % populacji polskiej posiada grupę krwi Rh ujemną.

Drodzy Parafianie, nie pozwólmy, aby ta sytuacja powtarzała się co roku w naszym województwie. W jedności społecznej jest potężna siła, a każdy z Nas zdaje sobie sprawę, iż krwi nie można wyprodukować ani niczym jej zastąpić. Dlatego też zwracamy się do każdego z Was, aby oddawał krew lub jej składniki. Jeżeli z przyczyn zdrowotnych nie możesz tego uczynić, zachęć do oddawania krwi pełnoletnich członków Twojej rodziny, osoby z kręgu Twoich znajomych. Jeden z aktów miłosierdzia – uczynek – podaruj bezinteresownie cząstkę siebie.

Zapraszamy, przyjdź do nas, czekamy na Ciebie:
– w Centrum Krwiodawstwa w Kielcach na ul. Jagiellońskiej 66, lub w jednym z Oddziałów Terenowych w: Końskich, Skarżysku-Kamiennej, Ostrowcu Świętokrzyskim i w Sandomierzu w dni robocze,
– w mobilnym ambulansie lub w budynkach gminy na akcjach Honorowego Oddawania Krwi na terenie województwa świętokrzyskiego.

Więcej szczegółów informacyjnych na stronie internetowej http://www.rckik-kielce.com.pl

Pamiętajmy, że Łączy nas krew, która ratuje życie.

Jerzy Stalmasiński
Dyrektor RCKiK w Kielcach