Chrystus został złożony w Grobie

W Wielki Piątek Kościół wspomina mękę i śmierć Chrystusa. Od najdawniejszych czasów w tym dniu nie odprawia się Mszy św. Jest to dzień postu ścisłego i umartwienia.

Rano kapłani razem z siostrami zakonnymi modlili się Liturgią Godzin – odmówili Jutrznię. Cały dzień miało miejsce czuwanie wraz z Jezusem Chrystusem. I chociaż Najświętszy Sakrament pozostał w ciągu dnia w tabernakulum – trwaliśmy na modlitwie.

O godz. 17.00 rozpoczęła się Droga Krzyżowa, a po niej Liturgia Wielkiego Piątku. Obrzędom przewodniczył ks. Proboszcz, byli obecni także księża wikariusze. Z racji trwającej epidemii i obostrzeń rządowych w kościele znajdowało się tylko kilka osób – w związku z tym ceremonie Wielkiego Piątku były transmitowane „na żywo” przez Internet.

Liturgia Wielkiego Piątku rozpoczęła się w ciszy. Nie było uroczystej procesji na wejście. Po dojściu do prezbiterium kapłani upadli na twarz w geście uniżenia się człowieka oraz smutku i bólu Kościoła.

Po wysłuchaniu opisu Męki Chrystusa według św. Jana odczytanej przez kapłanów i homilii wygłoszonej przez ks. Proboszcza rozpoczęła się uroczysta Modlitwa Powszechna zawierająca 10 wezwań i obejmująca wszystkie potrzeby Kościoła i świata. Ostatnie wezwanie Modlitwy nawiązywało do obecnej sytuacji epidemiologicznej na świecie. Prosiliśmy w niej, aby Pan „odwrócił od nas śmiercionośną pandemię, przywrócił zdrowie zakażonym, chronił i wspierał wszystkich zwalczających wirus, dał pokój wszystkim miejscom, do których dotarł epidemiczny żywioł, raczył dać niebezpieczeństwo powracającym do swoich bliskich, a umierających i zmarłych obdarzył zbawieniem”.

Po Modlitwie Powszechnej rozpoczęła się Adoracja Krzyża. Główny celebrans trzy razy zaintonował: „Oto drzewo Krzyża na którym zawisło Zbawienie świata”. Przy trzecim wezwaniu spuszczono również materiał zasłaniający krzyż. W tym roku nie było ucałowania krzyża. Wierni podchodzili i modlili się w postawie klęczącej.

Po zakończeniu Adoracji miał miejsce obrzęd Komunii Świętej przechowywanej ze Mszy Wieczerzy Pańskiej, odprawionej poprzedniego dnia.

Na zakończenie liturgii Wielkiego Piątku Najświętszy Sakrament przeniesiono, bez uroczystej procesji, do Grobu Pańskiego, któremu w tym roku towarzyszy hasło – cytat kard. Stefana Wyszyńskiego: „(…) jeśli przyjdą niszczyć ten Naród, zaczną od Kościoła, gdyż Kościół jest siłą tego Narodu”.

Po zakończeniu obrzędów księża wikariusze dokonali obnażenia ołtarza.

 

Liturgia dnia

Msze Święte

W NIEDZIELE (w roku szkolnym)
7.00, 8.30, 10.00, 11.15*, 12.30, 18.00**

W NIEDZIELE (lipiec-sierpień)
i uroczystości przypadające poza niedzielą

7.00, 8.30, 10.00, 12.00, 18.00**

W TYGODNIU:
7.00 i 18.00**

* z homilią dialogowaną dla dzieci

** w okresie jesienno-zimowym, po zmianie czasu o 17:00

Spowiedź

Codziennie 15 minut przed każdą Mszą św.,
w niedziele – w czasie Mszy św.

w I czwartek, I piątek i I sobotę miesiąca:

  • rano od 6:30
  • wieczorem godzinę przed Mszą Świętą (z wyjątkiem soboty)

Kancelaria parafialna

Kancelaria parafialna czynna:
od poniedziałku do piątku przez godzinę po każdej Mszy Świętej.
W soboty, niedziele i uroczystości kancelaria nieczynna.

Zgłoszenia pogrzebu lub do chorego
– o każdej porze dnia

Relacje filmowe

Polecamy