Czy wesele może odbywać się w piątek?

Od jakiegoś czasu może zauważamy (także i na terenie naszej parafii), że w domach weselnych czy restauracjach odbywają się wesela w piątek. Rodzi się pytanie: jak to pogodzić z IV przykazaniem kościelnym, które wzywa nas do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w każdy piątek?

Wyjaśniamy, że obowiązuje taka praktyka – zainteresowani nowożeńcy, którzy planują organizację wesela w piątek zwracają się do Kurii Diecezjalnej w Kielcach z prośbą o dyspensę od zachowania IV przykazania kościelnego. Po rozpatrzeniu prośby Ksiądz Biskup udziela odpowiedniej dyspensy i wtedy takie wesele może się odbyć w piątek. Nowożeńcy zaś w ramach zadośćuczynienia są wezwani do podjęcia jakiegoś czynu pokutnego, np. odbycia pielgrzymki do Częstochowy.

Podobna praktyka jest stosowana przy stypach w piątek.

Liturgia dnia

Msze Święte

W NIEDZIELE (w roku szkolnym)
7.00, 8.30, 10.00, 11.15*, 12.30, 18.00**

W NIEDZIELE (lipiec-sierpień)
i uroczystości przypadające poza niedzielą

7.00, 8.30, 10.00, 12.00, 18.00**

W TYGODNIU:
7.00 i 18.00**

* z homilią dialogowaną dla dzieci

** w okresie jesienno-zimowym, po zmianie czasu o 17:00

Spowiedź

Codziennie 15 minut przed każdą Mszą św.,
w niedziele – w czasie Mszy św.

w I czwartek, I piątek i I sobotę miesiąca:

  • rano od 6:30
  • wieczorem godzinę przed Mszą Świętą (z wyjątkiem soboty)

Kancelaria parafialna

Kancelaria parafialna czynna:
od poniedziałku do piątku przez godzinę po każdej Mszy Świętej.
W soboty, niedziele i uroczystości kancelaria nieczynna.

Zgłoszenia pogrzebu lub do chorego
– o każdej porze dnia

Relacje filmowe

Polecamy