Daj sobie czas – czuwanie młodych w domach z Matką Bożą Betlejemską

Wspólnota “Effatha” zaprasza młodzież do włączenia się do projektu, którym jest czuwanie młodych przed przyjęciem i przyjęciem Chrystusa. Pomoże nam w nim- przez cały Adwent, od 27 listopada do 23 grudnia – nie kto inny ale właśnie Matka Boża z samego Betlejem! Na czym to polega? Jak dać sobie czas? 

Ostatni czas i lata nie sprzyjają atmosferze przygotowania do spotkania Chrystusa w tajemnicy Wcielenia, które obchodzimy w czasie Świąt Narodzenia Pańskiego. Po pierwsze pandemia i ograniczenia jakie ze sobą niesie a po drugie sięgając wzrokiem historii wstecz dostrzegamy, że człowiek nie ma już czasu na przygotowanie się. Musi być już i teraz. Zawsze gotowy, na wszystko. Ledwo się skończą jedne święta a już w witrynach sklepowych pojawiają się “zwiastuny” świąt kolejnych. Nie ważne, że one są dopiero za blisko dwa miesiące, świat już każe nam o nich myśleć teraz. Jednak myśleć zupełnie inaczej… “W co ubrać” świąteczne drzewko, jakie prezenty wręczę rodzinie, co postawię na świąteczny stół, czym przyozdobić firany, okna, zasłony, drzwi wejściowe, jakie “gadgety” są modne w tym roku…

W całym tym natłoku zapominamy o odpowiednim przygotowaniu się do najważniejszego: spotkania z Chrystusem. Wszak jak powiedział ktoś: “urodziny bez solenizanta są do bani”.

Każde spotkanie, jeśli traktujemy je poważnie wymaga przygotowania. Dziś otwieramy propozycję do osób młodych. Szkoła, uczelnia, zajęcia dodatkowe, zbliżająca się matura, egzaminy, korepetycje, kartkówka, czas na własne hobby, pasje… jeśli okrasimy to choć szczyptą pospolitego lenistwa przepis na brak czasu mamy gotowy. 

 1. Wybierasz za pośrednictwem formularza poniżej jeden dzień (całą dobę), w którą podejmiesz ikonę Matki Bożej z Betlejem po Mszy Świętej wieczornej o godzinie 17:00, pamiętaj, aby wybrać jeden termin i tym samym umożliwić czuwanie Twoim koleżankom i kolegom,
 2. Zabierasz ikonę Matki Bożej do domu,
 3. Wieczorem, po powrocie, przed samym snem ustawiasz ikonę na stoliku, biurku, podłodze, zapalasz przed nią świecę i siadasz obok niej. “Dajesz sobie czas”, na osobiste spotkanie i modlitwę razem z Matką Bożą. Po chwili ciszy w modlitwie możesz wyrazić swoje obawy, trudności, poprosić o wsparcie, pomilczeć, pomodlić się o pokój na świecie – wszak Maryja jest przecież Matką Króla Pokoju! Możesz pomodlić się za swoich bliskich, o rozwiązanie ich problemów spraw, wsparcie w cierpieniu, chorobie… Podziękować za łaski, za opiekę Bożą. Jest tylko jedna prośba, aby szczególnie pomodlić się za wszystkie osoby młode z naszej parafii, za twoje koleżanki i kolegów oraz osoby, które uczestniczyć będą w modlitewnym czuwaniu z Matką Bożą.
 4. Po zakończonej modlitwie ikonę ustawiasz na godnym miejscu (może zostać na biurku czy stoliku), oczywiście gasisz świece, 
 5. Rano po przebudzeniu, po powrocie ze szkoły, pracy i kiedy tylko jeszcze znajdziesz dla siebie czas spotykasz się z Maryją na krótką modlitwę. Może to być “Zdrowaś Maryjo”, “Pod Twoją obronę” lub inna modlitwa, która będzie przygotowana razem z ikoną. Zachęcam jednak do modlitwy po prostu swoimi słowami.
 6. Po południu możesz zaprosić domowników do wspólnej modlitwy np. po obiedzie,
 7. Następnie udajesz się do kościoła na Eucharystię o 17:00, zgłaszasz się do zakrystii przed Mszą, przekazujesz ikonę, która umieszczana jest przed ołtarzem.
 8. Po Mszy Świętej ikonę Matki Bożej Betlejemskiej podejmuje kolejna osoba. 
 9. Każda z osób zabiera sobie na pamiątkę tej peregrynacji specjalny obrazek z wizerunkiem Matki Bożej Betlejemskiej. Jeśli chce może także przekazać obrazki bliskim, koleżankom i kolegom, babci i dziadkowi, może chorej sąsiadce wpisując na rewersie swoje imię i zapewniając ich o modlitwie w czasie czuwania!

Pamiętaj, że to jest Twój czas. Tylko Ty i Maryja! Daj się poprowadzić Matce na spotkanie z Jej Synem w tajemnicy Wcielenia, daj sobie czas!

[ssa_booking type=czuwanie-mlodych-z-matka-boza-betlejemska]

Wszelkie pytania i informacje możesz uzyskać pod numerem 794 799 385.

Z pozdrowieniem w Panu!

ks. Karol

Liturgia dnia

Msze Święte

W NIEDZIELE (w roku szkolnym)
7.00, 8.30, 10.00, 11.15*, 12.30, 18.00**

W NIEDZIELE (lipiec-sierpień)
i uroczystości przypadające poza niedzielą

7.00, 8.30, 10.00, 12.00, 18.00**

W TYGODNIU:
7.00 i 18.00**

* z homilią dialogowaną dla dzieci

** w okresie jesienno-zimowym, po zmianie czasu o 17:00

Spowiedź

Codziennie 15 minut przed każdą Mszą św.,
w niedziele – w czasie Mszy św.

w I czwartek, I piątek i I sobotę miesiąca:

 • rano od 6:30
 • wieczorem godzinę przed Mszą Świętą (z wyjątkiem soboty)

Kancelaria parafialna

Kancelaria parafialna czynna:
od poniedziałku do piątku przez godzinę po każdej Mszy Świętej.
W soboty, niedziele i uroczystości kancelaria nieczynna.

Zgłoszenia pogrzebu lub do chorego
– o każdej porze dnia

Relacje filmowe

Polecamy