Dożynki Dekanatu Piekoszowskiego

W niedzielę po Uroczystości Wniebowzięcia NMP przeżywaliśmy w naszym sanktuarium Dożynki Dekanalne Dekanatu Piekoszowskiego. Do Matki Bożej Miłosierdzia przybyli przedstawiciele parafii naszego dekanatu wraz z wieńcami dożynkowymi.

W kościele wszystkich przybywających witał diakon Paweł Smolarczyk. Po krótkiej modlitwie przed obrazem Matki Bożej pielgrzymi udawali się na plac kościelny, gdzie o godz. 12.00, przy ołtarzu polowym, rozpoczęła się Msza św. dziękczynna za tegoroczne plony. Eucharystii przewodniczył ks. dr Adam Perz, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Kielcach, wraz z nim koncelebrowali: ks. proboszcz Zygmunt Kwieciński, ks. Marceli Frączek – ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach oraz ks. proboszcz Stanisław Król z Łosienia.

W homilii ks. Kanclerz zauważył, że „w dzisiejszych czasach wiele osób przybiera postawę roszczeniową: daj mi to, to mi się należy, do tego mam prawo. Do nich należą dzieci i młodzież, a także wielu starszych (…). Taka postawa może być także wobec Boga. Ilu ludzi potrafi podziękować?”. Kaznodzieja wspomniał, że w pewnym sanktuarium kustosz otrzymuje rocznie 30.000 próśb i 4.000 podziękowań, co daje średnio 11%. – „Ile jest podziękowań w naszej modlitwie osobistej? Jak często dziękujemy?” – pytał ks. Kanclerz.

– „Dożynki dekanalne są wyrazem naszej wdzięczności wobec Boga i drugiego człowieka (…). U stóp Matki Bożej Piekoszowskiej i razem z nią dziękujmy dzisiaj Bogu za wszelkie dary, za chleb powszedni. Niech Maryja zaniesie do Boga naszą wdzięczność, a kiedyś niech nas doprowadzi do chwały nieba” – zakończył homilię ks. Perz.

W procesji z darami do ołtarza wieniec dożynkowy – w imieniu naszej parafii – przynieśli mieszkańcy Jaworzni. Następnie przedstawiciele wszystkich parafii naszego dekanatu przynieśli chleby wypieczone z mąki pozyskanej ze zboża zebranego na naszych polach. W procesji podążali także pszczelarze, którzy nieśli miód oraz wyroby z miodu oraz… rój pszczeli umieszczony w szklanej ramce.

Na zakończenie Mszy św. odbyła się procesja eucharystyczna wokół kościoła – bardzo kolorowa: za krzyżem, feretronami i obrazami podążyły osoby niosące wieńce dożynkowe oraz nasza Orkiestra Parafialno-Gminna. Mszę św. zakończyło błogosławieństwo sakramentalne.

Po Mszy św. odbył się występ Kapeli Ludowej Stefana Wyczyńskiego z Lubczy. Było bardzo radośnie i nikomu nie spieszyło się do domu:)  84-letni pan Stefan potrafił wszystkich „rozruszać” i rozweselić do łez.

Specjalnie na Dożynki ołtarz polowy oraz ołtarz w kościele zostały bardzo ładnie przyozdobione tegorocznymi plonami ziemi oraz pięknymi polnymi kwiatami.

* * *

Foto: Ks. Szymon Usarz

* * *

Foto: Stanisław Rysiński