Dożynki Dekanalno-Gminne

Przedstawiciele wszystkich parafii naszego dekanatu, wielu pielgrzymów i nasi parafianie uczestniczyli w niedzielę, 19 sierpnia 2018 r. w Dożynkach Dekanalno-Gminnych.

Po godz. 11.00 zaczęły przybywać do naszego sanktuarium grupy pielgrzymów. Przed kościołem na pielgrzymów czekała nasza Orkiestra Parafialno-Gminna. Wszystkie grupy były witane w kościele przez ks. Michała. Następnie był czas na indywidualną modlitwę przed obliczem Matki Bożej Piekoszowskiej.

W samo południe przy ołtarzu polowym rozpoczęła się Msza św. dziękczynna za tegoroczne plony. Eucharystii przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. kan. Tadeusz Szlachta – diecezjalny duszpasterz rolników, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Busku-Zdroju. Mszę św. koncelebrowali: ks. Proboszcz, ks. kan. Jan Jagiełka – dyrektor Domu dla Niepełnosprawnych oraz ks. Adam Koćwin – wikariusz ze Strawczyna.

Na początku Eucharystii wszystkich zebranych powitał kustosz naszego sanktuarium ks. kan. Zygmunt Kwieciński, następnie zostały poświęcone wszystkie wieńce dożynkowe. W imieniu naszej parafii wieniec przynieśli mieszkańcy Jaworzni Gniewiec.

W homilii ks. Tadeusz Szlachta odwołał się do Księgi Rodzaju – do stworzenia świata. – „Człowiek, jako król wszelkiego stworzenia, został przez Boga obdarowany szczególnymi darami: Bóg dał człowiekowi rozum, wolną wolę oraz polecił, aby człowiek czynił sobie ziemię poddaną. Człowiek został stworzony na obraz i podobieństwo Boga (…). Człowiek musi sobie uświadomić, że cokolwiek czyni, musi tak czynić, aby nie stracić kontaktu z Panem Bogiem”.

Nawiązując do przeczytanej Ewangelii kaznodzieja przypomniał, że oprócz codziennego chleba potrzebujemy jeszcze chleba duchowego. – „Tak, jak zwykły chleb jest nam potrzebny do codziennego życia, tak potrzebny jest nam również ten chleb duchowy” – mówił ks. Szlachta.

Diecezjalny duszpasterz rolników zwrócił także uwagę na wielką pracę, jaką wykonuje rolnik, a także przypomniał, że nad wszystkim czuwa Pan Bóg. – „Ile natrudzić się musi rolnik, aby te owoce były tak wspaniałe? Dzisiaj jego pracę zastępują maszyny, ale nawet najinteligentniejsza maszyna musi być prowadzona przez człowieka! A bez Bożego błogosławieństwa się nie obejdzie”.

– „Musimy mieć świadomość, że to, co jest owocem naszej pracy musi być pobłogosławione przez Boga” – mówił ks. Szlachta.

W procesji z darami do ołtarza podążyli przedstawiciele wszystkich parafii naszego dekanatu, niosąc dożynkowy chleb.

Po Komunii Świętej rozpoczęła się procesja eucharystyczna z wieńcami dożynkowymi wokół naszego sanktuarium. Na zakończenie, wspominając 100 rocznicę odzyskania niepodległości, pomodliliśmy się za naszą Ojczyznę, śpiewają hymn: „Boże, coś Polskę”.

Tegoroczne Dożynki uświetnił swoją obecnością reaktywowany niedawno Chór Parafialny pod kierunkiem pana organisty Tomasza Karaudy. Była także obecna – jak zawsze – nasza Orkiestra Parafialno-Gminna pod batutą Stanisława Czechowicza.

xmhas

Foto: Stanisław Rysiński (Piekoszów)

Liturgia dnia

Msze Święte

W NIEDZIELE (w roku szkolnym)
7.00, 8.30, 10.00, 11.15*, 12.30, 18.00**

W NIEDZIELE (lipiec-sierpień)
i uroczystości przypadające poza niedzielą

7.00, 8.30, 10.00, 12.00, 18.00**

W TYGODNIU:
7.00 i 18.00**

* z homilią dialogowaną dla dzieci

** w okresie jesienno-zimowym, po zmianie czasu o 17:00

Spowiedź

Codziennie 15 minut przed każdą Mszą św.,
w niedziele – w czasie Mszy św.

w I czwartek, I piątek i I sobotę miesiąca:

  • rano od 6:30
  • wieczorem godzinę przed Mszą Świętą (z wyjątkiem soboty)

Kancelaria parafialna

Kancelaria parafialna czynna:
od poniedziałku do piątku przez godzinę po każdej Mszy Świętej.
W soboty, niedziele i uroczystości kancelaria nieczynna.

Zgłoszenia pogrzebu lub do chorego
– o każdej porze dnia

Relacje filmowe

Polecamy