„Gdzie Biskup – tam Kościół”

Te słowa św. Ignacego Antiocheńskiego były mocno aktualne w niedzielę, 2 czerwca 2019 r. kiedy to przeżywaliśmy w naszej parafii Wizytację Kanoniczną, którą przeprowadzał Ksiądz Biskup Marian Florczyk.

Kilkanaście minut po godz. 9.00 Ksiądz Biskup przybył do naszej parafii. Najpierw złożył swój podpis w różnych Księgach metrykalnych znajdujących się w kancelarii parafialnej. O godz. 9.30 rozpoczęła się modlitwa za zmarłych na cmentarzu. Została odmówiona Litania za zmarłych.

Przed godz. 10.00 Ksiądz Biskup w towarzystwie Księdza Proboszcza wszedł do naszego kościoła, pomodlił się przed Najświętszym Sakramentem, po czym udał się do zakrystii, aby ubrać szaty mszalne i rozpoczęła się Msza św. z udziałem dzieci.

Na początku słowa powitania wypowiedział ks. Proboszcz i przedstawiciele dzieci. Ksiądz Biskup wygłosił homilię, a na zakończenie udzielił specjalnego błogosławieństwa dzieciom. Po Mszy św. miało miejsce spotkanie z wszystkimi grupami parafialnymi.

Podczas Mszy św. o godz. 12.00 i 15.00 Ksiądz Biskup udzielił Sakramentu Bierzmowania 169-osobowej grupie młodzieży, a między Mszami miało miejsce spotkanie z kapłanami dekanatu piekoszowskiego.

Po drugim Bierzmowaniu Ksiądz Biskup udał się do mieszkań księży wikariuszy na indywidualne rozmowy, następnie odwiedził Siostry Szkolne de Notre Dame, które od ponad 40 lat posługują w naszej parafii. Wizytację podsumowała rozmowa z ks. Proboszczem.

Wizytacja Kanoniczna jest to jedna z najważniejszych form pasterskiego posługiwania biskupa. Głównym jej zadaniem jest spotkanie biskupa z duchowieństwem i wiernymi w celu bliższego poznania ich i zachęcenia do praktykowania wiary i życia chrześcijańskiego. Dlatego też biskup powinien osobiście wizytować całą diecezję, albo jej cześć każdego roku, aby przynajmniej raz na pięć lat przeprowadzona została Wizytacja w całej diecezji.

Biskup diecezjalny może do wizytowania wyznaczyć biskupa pomocniczego – tak jak to ma miejsce w naszej parafii – względnie wikariusza generalnego lub biskupiego, a nawet zwykłego prezbitera. Dziś jest już jednak zwyczaj, że biskupi wizytują całą diecezję. Do przeprowadzenia Wizytacji biskup dobiera sobie pomocników.

W ramach Wizytacji ma miejsce: spotkanie z księżmi, z parafianami, z grupami działającymi przy parafii, młodzieżą. Ksiądz Biskup udziela także Sakramentu Bierzmowania, głosi Słowo Boże w czasie Mszy św. niedzielnych, nawiedza cmentarz parafialny. Wcześniej ma miejsce wizytacja kancelarii parafialnej, spraw gospodarczych i liturgicznych parafii oraz katechizacji w szkole.

Foto: Stanisław Rysiński

Liturgia dnia

Msze Święte

W NIEDZIELE (w roku szkolnym)
7.00, 8.30, 10.00, 11.15*, 12.30, 18.00**

W NIEDZIELE (lipiec-sierpień)
i uroczystości przypadające poza niedzielą

7.00, 8.30, 10.00, 12.00, 18.00**

W TYGODNIU:
7.00 i 18.00**

* z homilią dialogowaną dla dzieci

** w okresie jesienno-zimowym, po zmianie czasu o 17:00

Spowiedź

Codziennie 15 minut przed każdą Mszą św.,
w niedziele – w czasie Mszy św.

w I czwartek, I piątek i I sobotę miesiąca:

  • rano od 6:30
  • wieczorem godzinę przed Mszą Świętą (z wyjątkiem soboty)

Kancelaria parafialna

Kancelaria parafialna czynna:
od poniedziałku do piątku przez godzinę po każdej Mszy Świętej.
W soboty, niedziele i uroczystości kancelaria nieczynna.

Zgłoszenia pogrzebu lub do chorego
– o każdej porze dnia

Relacje filmowe

Polecamy