Główny Odpust Piekoszowski

Uroczysta Suma z procesją, poświęcenie ziarna siewnego i Koncert w wykonaniu Chóru Parafii Garnizonowej w Kielcach złożyły się na główne Uroczystości Odpustowe przeżywane w naszym sanktuarium 8 września – w Święto Narodzenia NMP.

Słowo Boże podczas wszystkich Mszy św. wygłosił ks. prałat gen. Stanisław Rospondek z archidiecezji częstochowskiej (były proboszcz Parafii Garnizonowej w Kielcach, Warszawie, Łodzi i budowniczy kościoła św. Jadwigi Śląskiej w Częstochowie). Podczas homilii – „dialogu z Matką Bożą Piekoszowską” – kaznodzieja zwrócił uwagę na wszystkie bieżące sprawy, które mają miejsce w naszej Ojczyźnie.

Ks. Rospondek zachęcał także dzieci do okazywania miłości swoim rodzicom. – „Zawsze, wracając do domu, całowałem w rękę mojego ojca” – mówił. Na zakończenie Mszy św. mężczyźni otrzymali order orła białego z wizerunkiem Matki Bożej Miłosierdzia.

Pomimo deszczowej pogody na wszystkich Mszach św. kościół był wypełniony przez parafian i pielgrzymów, którzy przybyli na urodziny Matki Bożej. Podczas każdej Mszy św. zostało poświęcone ziarno siewne.

W samo południe rozpoczęła się Suma Odpustowa, na zakończenie której wierni przeszli w procesji z Najświętszym Sakramentem wokół świątyni. Mszę św. uświetniła swoją grą Orkiestra Parafialno-Gminna pod batutą Stanisława Czechowicza. Byli także obecni strażacy OSP Piekoszów. Po „Uczcie Eucharystycznej” była „Uczta dla ucha” – czyli Koncert w wykonaniu Chóru Parafii Garnizonowej w Kielcach pod dyrekcją Edyty Bobryk.

Do Uroczystości Odpustowej przygotowywaliśmy się przez Odnowienie Misji Świętych. Nauki wygłosił ks. Wojciech Sokołowski MIC – kustosz Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Stoczku Klasztornym, gdzie był więziony Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. Prymas Tysiąclecia koronował także obraz Matki Bożej Piekoszowskiej 8 września 1968 r. – a więc dokładnie 51 lat temu.