IV Diecezjalny Zjazd Szkolnych Kół Caritas

Nasze Sanktuarium w dniu 24 maja 2019 r. gościło ponad 300 młodych wolontariuszy. Okazją do spotkania był IV Diecezjalny Zjazd Szkolnych Kół Caritas. Grupy młodzieży i dzieci wraz z opiekunami przyjechały z 29 szkół z regionu.

Spotkanie rozpoczęło się w kościele, gdzie zebranych przywitał ks. kan. Zygmunt Kwieciński, kustosz naszego sanktuarium. Przybliżył on historię świątyni i cudownego obrazu. Następnie głos zabrali Świętokrzyski Kurator Oświaty, Kazimierz Mądzik oraz Wójt Gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek, którzy zgodnie podkreślali wartość działań wolontaryjnych i dziękowali młodym za ich zaangażowanie. O wartości wychowawczej wolontariatu przypomniał z-ca dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej, ks. kan. Krzysztof Banasik i podziękował opiekunom i dyrekcji szkół, w których działają SKC.

Kulminacyjnym momentem była Eucharystia pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego sprawowana w koncelebrze z ośmioma prezbiterami, m.in. Dyrektorem Caritas Diecezji Kieleckiej, ks. dr. Stanisławem Słowikiem. Ksiądz Biskup Jan zwracając się w homilii do młodych wolontariuszy przypomniał, że „miłosierdzie chrześcijańskie przez wieki zmieniało oblicze świata i nadal je zmienia”. W dalszej części, po przypomnieniu kilku faktów historycznych zauważył, że „dobrych przykładów dzieł miłosierdzia jest bardzo wiele, bowiem miłość, która służy leczy nas z obojętności, która jednak tu i tam, gwałtownie wdziera się w ludzkie życie.” Oprawę liturgii przygotowali wolontariusze Szkolnych Kół Caritas oraz dziecięca Schola „BOŻE NUTKI” z parafii Piekoszów.

Wprowadzenie do drugiej części spotkania dokonał Koordynator Diecezjalnego Centrum Wolontariatu, Damian Zegadło, który podzielił uczestników na trzy zespoły. Każda grupa udała się w inne miejsce. Najmłodszymi uczestnikami zaopiekowali się pracownicy Centrum Kultury z Piekoszowa wraz z harcerzami. Czekała ich gra terenowa na placu w okolicy kościoła, z zadaniami dotyczącymi gminy, pomocy niepełnosprawnym i wolontariatu. Grupa średnia wiekowo udała się do Gminnego Ośrodka Kultury, by zobaczyć spektakl cieni przygotowany przez podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Piekoszowie. Następnie uczniowie odwiedzili ich placówkę i wzięli udział w krótkim warsztacie. Najstarsza grupa została zaproszona na spotkanie w Domu dla Niepełnosprawnych, gdzie specyfikę miejsca przybliżył dyrektor placówki, ks. dr Jan Jagiełka. Młodzi wysłuchali także świadectwa osoby niepełnosprawnej.

Zjazd SKC zakończył wspólny ciepły posiłek oraz losowanie nagród przygotowanych przez organizatorów. Młodzi wolontariusze wracali do domów ubogaceni spotkaniem z drugim człowiekiem i docenieni słowem „dziękuję” powtarzanym tego dnia wiele razy.

Caritas Diecezji Kieleckiej składa serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji spotkania:
– Wójtowi Gminy Piekoszów wraz z pracownikami urzędu, ośrodka kultury, ŚDS i DDN
– Proboszczowi Parafii Piekoszów wraz z księżmi wikariuszami i siostrami zakonnymi
– Księdzu Dyrektorowi Domu dla Niepełnosprawnych
– Wolontariuszom SKC wraz z opiekunami

Galeria zdjęć na stronie diecezjalnej

Liturgia dnia

Msze Święte

W NIEDZIELE (w roku szkolnym)
7.00, 8.30, 10.00, 11.15*, 12.30, 18.00**

W NIEDZIELE (lipiec-sierpień)
i uroczystości przypadające poza niedzielą

7.00, 8.30, 10.00, 12.00, 18.00**

W TYGODNIU:
7.00 i 18.00**

* z homilią dialogowaną dla dzieci

** w okresie jesienno-zimowym, po zmianie czasu o 17:00

Spowiedź

Codziennie 15 minut przed każdą Mszą św.,
w niedziele – w czasie Mszy św.

w I czwartek, I piątek i I sobotę miesiąca:

  • rano od 6:30
  • wieczorem godzinę przed Mszą Świętą (z wyjątkiem soboty)

Kancelaria parafialna

Kancelaria parafialna czynna:
od poniedziałku do piątku przez godzinę po każdej Mszy Świętej.
W soboty, niedziele i uroczystości kancelaria nieczynna.

Zgłoszenia pogrzebu lub do chorego
– o każdej porze dnia

Relacje filmowe

Polecamy