50-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia

Liczna rzesza wiernych – parafian i pielgrzymów – zgromadziła się w Piekoszowie na centralnych obchodach Jubileuszu 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia. W uroczystości uczestniczył m.in. Pierluigi Molla – syn św. Joanny Beretta Molla, której relikwie zostały wprowadzone do naszej parafii.

O godz. 11.15 rozpoczęła się modlitwa różańcowa, którą poprowadził ks. prałat gen. Stanisław Rospondek z Częstochowy, wieloletni proboszcz parafii garnizonowej w Kielcach. Wraz z nim do Piekoszowa przybyli przedstawiciele Wojska Polskiego: pan generał i pan pułkownik.

Od procesji z plebanii rozpoczęła się uroczysta Suma Pontyfikalna, której przy ołtarzu polowym przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski, w koncelebrze z abp. Tadeuszem Wojdą, Metropolitą Białostockim i zaproszonymi księżmi. Z plebanii procesja podążyła do sanktuarium, gdzie miał miejsce obrzęd odsłonięcia Obrazu Matki Bożej Miłosierdzia.

Przed rozpoczęciem Mszy św. wszystkich zebranych powitał ks. kan. Zygmunt Kwieciński, proboszcz i kustosz sanktuarium. – „Mija pół wieku od koronacji obrazu Matki Miłosiernej. Dziękujemy Ci Panie za ten czas (…). Wszystkich z całego serca witam. Boże, zjednocz nas w tej modlitwie”.

Homilię wygłosił abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki, który pochodzi z diecezji kieleckiej, z parafii Brzeziny i dobrze są mu znane dzieje Piekoszowskiego Wizerunku. – „Gromadzimy się dla Niej – Matki Bożej Miłosierdzia, bo chcemy się z Nią spotkać i nawiązywać nieustanną przyjaźń” – mówił abp Wojda.

Zauważył, że choć od koronacji minęło zaledwie pół wieku, to jednak dzieje obrazu w Piekoszowie liczą kilkaset lat. – „Przychodzimy dzisiaj w pielgrzymce miłosierdzia, bo jesteśmy spragnieni Jej miłosierdzia” – mówił hierarcha.

Metropolita białostocki zachęcał także do realizacji własnej drogi do świętości przypominając, że „nikt nie jest święty od urodzenia”. Wskazywał na potrzebę rozwoju, właściwych wyborów, procesu dojrzewania; zapytywał: co zrobimy z łaską, którą Bóg nas obdarzył, jak realizujemy swoje posłannictwo w dziejach zbawienia.

Abp Wojda nawiązał także do postawy św. Joanny Beretty Molli, przypomniał jej postawę wobec męża, dzieci, pragnienie stworzenia „rodzinnego wieczernika”, wreszcie heroiczną decyzję, którą przypłaciła życiem, wybierając życie poczętego dziecka.

W procesji z darami do ołtarza zostały przyniesione relikwie św. Joanny Beretty Molli. Niósł je syn świętej Pierluigi Molla, rodzina wielodzietna przyniosła obraz św. Joanny.

Po Komunii Świętej, przy śpiewie uroczystego Te Deum Laudamus, Biskup Kielecki dokonał poświęcenia odnowionej elewacji kościoła. Prace remontowe trwały kilka lat i były możliwe dzięki materialnemu wsparciu parafian, pielgrzymów, Urzędowi Gminy Piekoszów i dotacji unijnej przekazanej nam za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Księża Biskupi otrzymali od parafian wizerunki Matki Bożej Miłosierdzia namalowane przez jedną z parafianek, 17-letnią Karolinę Poddębniak. Oprawę muzyczną w czasie jubileuszowej uroczystości zapewniła Orkiestra Górnicza „Power of Winds” z Piekar Śląskich pod batutą Klaudiusza Jania, a także Chór Parafialny pod dyrekcją organisty Tomasza Karauda.

Przed błogosławieństwem głos zabrał Pierluigi Molla – syna św. Joanny Beretta Molla. Podziękował za gościnę i zaznaczył, że nasza parafia jest setną parafią w Polsce, która otrzymała relikwie jego mamy. Głos zabrał także Zbigniew Piątek, Wójt Gminy Piekoszów.

Po Mszy św. odbył się Koncert Pieśni i Piosenek Maryjnych w wykonaniu naszych gości z Piekar Śląskich. Po Koncercie wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek, który był wydawany przez członków Róż Różańcowych. W dzisiejszym MENU była pyszna grochówka oraz wiele rodzajów ciast, które przynieśli parafianie.

Modlitwa różańcowa, Msza św. i koncert były transmitowane „na żywo” za pośrednictwem Internetu.

Uroczystościom w Piekoszowie towarzyszyła wystawa „Królowa Polski o wielu obliczach”, przedstawiająca wizerunki Matki Bożej koronowane przez kard. Stefana Wyszyńskiego. Jubileusz poprzedziły także Misje Święte, trwające od 2 września.

Zakończenie Roku Jubileuszowego zaplanowano na 18 listopada 2018 r. Wtedy do Piekoszowa przybędzie Prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński. Podczas Mszy św. Prymas dokona poświęcenia „szaty dla Maryi”, która będzie wotum z okazji trwającego jubileuszu.

W piekoszowskiej świątyni obraz Matki Bożej, namalowany przez nowicjusza Ojców Paulinów w Częstochowie – Krzysztofa Lateckiego w 1691 r., czczony jest od początku XVIII w., gdy w święto Wniebowstąpienia Pańskiego (21 maja 1705 r.) dostrzeżono krwawe łzy na wizerunku. Wydarzenie zostało opisane przez jednego z naocznych świadków. To niezwykle zjawisko dało początek kultowi Matki Bożej Piekoszowskiej.

Obraz został umieszczony w świątyni. Do Piekoszowa zaczęły ściągać rzesze wiernych, zapisywano także łaski otrzymane za pośrednictwem Maryi.

8 września 1968 r. Prymas kard. Stefan Wyszyński, w asyście biskupów, w obecności ok. 300 kapłanów, dokonał uroczystej koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia. W uroczystości uczestniczył także generał Paulinów oraz blisko 70 000 tys. wiernych świeckich.
 

Relacje z uroczystości w mediach:

Radio Kielce – cz. 1

Radio Kielce – cz. 2

“Echo Dnia”

 

Foto: Ks. Szymon Usarz

 

Foto: Stanisław Rysiński

Liturgia dnia

Msze Święte

W NIEDZIELE (w roku szkolnym)
7.00, 8.30, 10.00, 11.15*, 12.30, 18.00**

W NIEDZIELE (lipiec-sierpień)
i uroczystości przypadające poza niedzielą

7.00, 8.30, 10.00, 12.00, 18.00**

W TYGODNIU:
7.00 i 18.00**

* z homilią dialogowaną dla dzieci

** w okresie jesienno-zimowym, po zmianie czasu o 17:00

Spowiedź

Codziennie 15 minut przed każdą Mszą św.,
w niedziele – w czasie Mszy św.

w I czwartek, I piątek i I sobotę miesiąca:

  • rano od 6:30
  • wieczorem godzinę przed Mszą Świętą (z wyjątkiem soboty)

Kancelaria parafialna

Kancelaria parafialna czynna:
od poniedziałku do piątku przez godzinę po każdej Mszy Świętej.
W soboty, niedziele i uroczystości kancelaria nieczynna.

Zgłoszenia pogrzebu lub do chorego
– o każdej porze dnia

Relacje filmowe

Polecamy