Ksiądz Biskup Marian Florczyk odwiedził nasze szkoły

We wtorek, 26 lutego 2019 r. do naszej parafii przybył Ksiądz Biskup Marian Florczyk, aby odwiedzić szkoły. Spotkania w szkołach wpisują się w program Wizytacji Kanonicznej, którą w tym roku przeżywa dekanat piekoszowski.

Bp Marian Florczyk wraz z sekretarzem ks. dr. Grzegorzem Jędrzejczykiem i ks. Proboszczem Zygmuntem Kwiecińskim najpierw udali się do Zespołu Oświatowych Placówek Integracyjnych w Micigoździe. Tam zostali powitani przez Dyrekcję Szkoły oraz uczestniczyli w przedstawieniu przygotowanym przez katechetkę p. Edytę Pięta.

Podobnie było w Zespole Placówek Oświatowych w Piekoszowie, gdzie Ksiądz Biskup przybył w samo południe. Tutaj krótki montaż o historii miejscowości przygotowała p. Agnieszka Miśkiewicz. Najmłodsze dzieci wręczyły Księdzu Biskupowi dwa pluszowe misie, które zostaną przekazane dla dzieci niepełnosprawnych.

W obydwu szkołach bp Marian Florczyk porozmawiał także z dziećmi, zachęcił ich do solidnej nauki i do modlitwy za swoich rodziców, a na zakończenie udzielił pasterskiego błogosławieństwa.

W szkołach odbyło się również spotkanie z nauczycielami, które przebiegało w miłej atmosferze. – „Ja nie przybywam po to, aby wizytować szkołę, ale aby złożyć wizytę” – mówił bp Florczyk do nauczycieli. W spotkaniach uczestniczył także p. Zbigniew Piątek – Wójt Gminy Piekoszów.

Wizytacja Kanoniczna powinna odbywać się w każdej parafii co 5 lat. Ze względu na wielość parafii może się zdarzyć, że ten czas się wydłuży. Ostatnia Wizytacja w dekanacie piekoszowskim miała miejsce w 2012 r.

Na program Wizytacji składa się kilka części: już w ubiegłym tygodniu w poniedziałek, 18 lutego 2019 r. przybyli księża z Kurii Diecezjalnej w Kielcach: ks. dr Adam Perz, ks. dr Mirosław Cisowski, ks. dr Marcin Rokita i nasz rodak – ks. dr Mirosław Kowalski, którzy dokonali odpowiednio wizytacji spraw kancelaryjnych, duszpasterskich, ekonomicznych i  liturgicznych.

Kilka dni później gościliśmy ks. Waldemara Wiśniowskiego z Wydziału Katechetycznego, który uczestniczył w lekcjach religii u wszystkich katechetów. Dzisiaj bp Marian Florczyk odwiedził szkoły, a Wizytacja Kanoniczna zakończy się w niedzielę, 2 czerwca kiedy to Ksiądz Biskup spotka się z wiernymi w kościele, będzie głosił Słowo Boże w czasie Mszy św., pomodli się za zmarłych na cmentarzu i udzieli Sakramentu Bierzmowania naszej młodzieży.

Foto: Stanisław Rysiński