Liturgia Wielkiego Piątku

W Wielki Piątek Kościół wspomina mękę i śmierć Chrystusa. Od najdawniejszych czasów w tym dniu nie odprawia się Mszy św. Jest to dzień postu ścisłego i umartwienia.

Rano odmówiliśmy Jutrznię – poranną modlitwę Kościoła. Modlitwa Liturgią Godzin jest jedną z piękniejszych modlitw, kiedy chwalimy Boga psalmami. Kapłani i osoby konsekrowane odmawiają brewiarz kilka razy w ciągu dnia.

O godz. 17.00 rozpoczęła się Droga Krzyżowa, której przewodniczył ks. Proboszcz. Poszczególne rozważania odczytywali parafianie.

Liturgia Wielkiego Piątku rozpoczęła się w ciszy. Po dojściu do ołtarza kapłani upadli na twarz w geście uniżenia się człowieka oraz smutku i bólu Kościoła. Jest to tak zwana postawa prostracji.

W poszczególne części Liturgii Wielkiego Piątku: Liturgię Słowa, Modlitwę Powszechną, Adorację Krzyża i Komunię Świętą wprowadzały nas komentarze czytane przez ministranta Michała Moćko.

Po wysłuchaniu opisu Męki Chrystusa według św. Jana odczytanej przez kapłanów, ks. Michał wygłosił homilię. – „Gdy spoglądamy na Krzyż wiszący na ścianie w naszym domu, przychodzą nam na myśl wydarzenia z Kalwarii. Dla człowieka wierzącego znak Krzyża jest streszczeniem jego wiary. Człowiek wierzący nie powinien więc przechodzić obok Krzyża obojętnie” – mówił kaznodzieja.

Po kazaniu rozpoczęła się uroczysta Modlitwa Powszechna zawierająca 10 wezwań i obejmująca wszystkie potrzeby kościoła i świata.

Następnie odbyła się Adoracja Krzyża, która jest niejako centralnym punktem Liturgii Wielkiego Piątku. Ks. Proboszcz trzykrotnie odsłaniał krzyż śpiewając: „Oto drzewo Krzyża na którym zawisło Zbawienie świata”. Po oddaniu czci Krzyżowi przez duchownych rozpoczęła się Adoracja przez wszystkich wiernych. Podchodzili oni ze wszystkich stron i oddawali cześć Krzyżowi poprzez ucałowanie. W czasie Adoracji można było złożyć ofiarę, która jest przeznaczona na Boży Grób w Jerozolimie i na chrześcijan żyjących w Ziemi Świętej.

Obrzędowi Adoracji Krzyża towarzyszył śpiew ludu przeplatany ze śpiewem Chóru Parafialnego pod dyrekcją pana organisty Tomasza Karaudy.

Po zakończeniu Adoracji Krzyża miał miejsce obrzęd Komunii Świętej przechowywanej ze Mszy Wieczerzy Pańskiej odprawionej poprzedniego dnia.

Na zakończenie liturgii Wielkiego Piątku procesyjne przeniesiono Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego, któremu w tym roku towarzyszy hasło: „Wykonało się”. Po zakończeniu obrzędów – podobnie, jak w Wielki Czwartek – kapłani dokonali obrzędu obnażenia ołtarza.

Rozpoczęła się Adoracja przy Grobie Pańskim. Tradycyjnie na wartę podjęli strażacy OSP Piekoszów.

Liturgia dnia

Msze Święte

W NIEDZIELE (w roku szkolnym)
7.00, 8.30, 10.00, 11.15*, 12.30, 18.00**

W NIEDZIELE (lipiec-sierpień)
i uroczystości przypadające poza niedzielą

7.00, 8.30, 10.00, 12.00, 18.00**

W TYGODNIU:
7.00 i 18.00**

* z homilią dialogowaną dla dzieci

** w okresie jesienno-zimowym, po zmianie czasu o 17:00

Spowiedź

Codziennie 15 minut przed każdą Mszą św.,
w niedziele – w czasie Mszy św.

w I czwartek, I piątek i I sobotę miesiąca:

  • rano od 6:30
  • wieczorem godzinę przed Mszą Świętą (z wyjątkiem soboty)

Kancelaria parafialna

Kancelaria parafialna czynna:
od poniedziałku do piątku przez godzinę po każdej Mszy Świętej.
W soboty, niedziele i uroczystości kancelaria nieczynna.

Zgłoszenia pogrzebu lub do chorego
– o każdej porze dnia

Relacje filmowe

Polecamy