Liturgia Wigilii Paschalnej w Wielką Noc

W Wielką Sobotę wieczorem rozpoczęła się najważniejsza celebracja Roku Liturgicznego – Liturgia Wigilii Paschalnej, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Michał. Koncelebrowali ks. Proboszcz i ks. Szymon.

Ze względu na stan epidemii obrzędy Liturgii Światła rozpoczęły w kościele. Nie było poświęcenia ognia. Przed ołtarzem kapłani przygotowali Paschał symbolizujący Zmartwychwstałego Chrystusa. Po jego intronizacji wysłuchaliśmy Orędzia Wielkanocnego „Exultet”.

Następnie rozpoczęła się Liturgia Słowa. Wysłuchaliśmy trzech czytań ze Starego Testamentu i dwóch z Nowego Testamentu (w tym Ewangelii). Czytania proklamowane były przez członków Oazy Rodzin, psalmy śpiewała nasza Kamila, którą wszyscy bardzo dobrze znamy.

Po ostatnim czytaniu ze Starego Testamentu główny celebrans zaintonował hymn: „Chwała na wysokości Bogu”. Rozdzwoniły się wtedy wszystkie dzwony i dzwonki oznajmiając, że Chrystus Zmartwychwstał! W tym czasie ks. Szymon zapalił od Paschału świece ołtarzowe – symbolizuje to przejście ze Starego do Nowego Testamentu.

W homilii ks. Michał mówił o Sakramencie Chrztu Świętego. Kaznodzieja, nawiązując do słów św. Jana Pawła II wypowiedzianych podczas Pielgrzymki do Francji pytał kilka razy: „Parafio Piekoszów! Co zrobiłaś ze swoim chrztem?”.

Po homilii rozpoczęła się Liturgia Chrzcielna, w czasie której odnowiliśmy Przyrzeczenia chrzcielne, które niegdyś w naszym imieniu wypowiedzieli nasi rodzice. Nie było w tym roku poświęcenia wody, ani uroczystego pokropienia.

Ostatnią częścią celebracji Wigilii Paschalnej była Liturgia Eucharystyczna – szczytowy moment świętowania Wielkiej Nocy. Msza św. zakończyła się uroczystym błogosławieństwem i rozesłaniem z podwójnym wezwaniem „Alleluja”.

Po Wigilii Paschalnej nie podejmuje się już adoracji przy Grobie Pańskim ponieważ… Chrystus zmartwychwstał!

W ciągu dnia trwała Adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim, która rozpoczęła się o godz. 8.00 wspólną modlitwą brewiarzową kapłanów i sióstr. Z wiadomych względów nie było w tym roku poświęcenia pokarmów świątecznych w kościele, ani na wioskach. Pokarmy należy pobłogosławić jutro przed śniadaniem wielkanocnym.

Liturgia dnia

Msze Święte

W NIEDZIELE (w roku szkolnym)
7.00, 8.30, 10.00, 11.15*, 12.30, 18.00**

W NIEDZIELE (lipiec-sierpień)
i uroczystości przypadające poza niedzielą

7.00, 8.30, 10.00, 12.00, 18.00**

W TYGODNIU:
7.00 i 18.00**

* z homilią dialogowaną dla dzieci

** w okresie jesienno-zimowym, po zmianie czasu o 17:00

Spowiedź

Codziennie 15 minut przed każdą Mszą św.,
w niedziele – w czasie Mszy św.

w I czwartek, I piątek i I sobotę miesiąca:

  • rano od 6:30
  • wieczorem godzinę przed Mszą Świętą (z wyjątkiem soboty)

Kancelaria parafialna

Kancelaria parafialna czynna:
od poniedziałku do piątku przez godzinę po każdej Mszy Świętej.
W soboty, niedziele i uroczystości kancelaria nieczynna.

Zgłoszenia pogrzebu lub do chorego
– o każdej porze dnia

Relacje filmowe

Polecamy