Modlitwa za Ojczyznę

Msza św. w intencji Ojczyzny z Wojskową Asystą Honorową, z udziałem władz samorządowych i pocztów sztandarowych, Koncert Pieśni Patriotycznych oraz uroczysty apel na Placu Niepodległości złożyły się na obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, które miały miejsce w Piekoszowie.

Eucharystii przewodniczył ks. Proboszcz Zygmunt Kwieciński, który na początku powitał wszystkich zebranych w Piekoszowskim Sanktuarium. Po raz pierwszy gościliśmy w Piekoszowie Wojskową Asystę Honorową z 10. Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Wraz z ks. Proboszczem Mszę św. koncelebrowali: ks. porucznik Dariusz Jarliński – wikariusz z Parafii Garnizonowej w Kielcach, który wygłosił homilię oraz ks. Michał.

– „Chcemy powrócić dzisiaj do wydarzeń sprzed roku, kiedy obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania niepodległości, aby ponownie dziękować za wolność naszej Ojczyzny, za wolność naszych Rodaków” – mówił ks. Jarliński na początku homilii. Kaznodzieja zachęcał, aby realizować dobro i wprowadzać je w życie. – „W nasze życie rodzinne, osobiste, jak i życie całych społeczności”.

– „Co sprawiło, że wolność została nam dana?” – pytał kaznodzieja. Odpowiadając, przypomniał, że żołnierzom walczącym o wolność zawsze przyświecało hasło: <<Bóg, Honor, Ojczyzna>>, a mądrość czerpali z Ewangelii Jezusa Chrystusa. – „Oni, jak i my wszyscy mamy tę świadomość, że nasza Ojczyzna wyrosła z wiary naszych praojców”.

Ks. Jarliński zwrócił uwagę, że nie bez znaczenia modlimy się w intencji Ojczyzny w Piekoszowskim Sanktuarium. – „Gromadzimy się u stóp Matki Bożej Miłosierdzia, którą żołnierze nazywają Hetmanką Wojska Polskiego. Ojczyzna, w której króluje Ona – nasza Matka, odrodziła się dzięki wierze i miłości naszych praojców (…). Musimy nieustannie ożywiać pamięć o tych, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce”.

– „W więzach wspólnoty i jedności jesteśmy w stanie rozwijać naszą niepodległość” – zaznaczył ks. Jarliński.

Po Mszy św. odbył się Koncert Pieśni Patriotycznych w wykonaniu Chóru Parafii Garnizonowej w Kielcach. Szczególnie piękne było wspólne śpiewanie niektórych patriotycznych piosenek.

Druga część gminnych uroczystości miała miejsca na Placu Niepodległości w Piekoszowie. Uroczystemu przemarszowi towarzyszyła 20-metrowa flaga narodowa (użyczona przez ks. Szymona), którą nieśli mieszkańcy naszej gminy.

Wieczorem – podobnie, jak w roku ubiegłym – nasze Sanktuarium zostało podświetlone barwami narodowymi.

Foto: ks. Szymon Usarz

* * *

Foto: Stanisław Rysiński

Liturgia dnia

Msze Święte

W NIEDZIELE (w roku szkolnym)
7.00, 8.30, 10.00, 11.15*, 12.30, 18.00**

W NIEDZIELE (lipiec-sierpień)
i uroczystości przypadające poza niedzielą

7.00, 8.30, 10.00, 12.00, 18.00**

W TYGODNIU:
7.00 i 18.00**

* z homilią dialogowaną dla dzieci

** w okresie jesienno-zimowym, po zmianie czasu o 17:00

Spowiedź

Codziennie 15 minut przed każdą Mszą św.,
w niedziele – w czasie Mszy św.

w I czwartek, I piątek i I sobotę miesiąca:

  • rano od 6:30
  • wieczorem godzinę przed Mszą Świętą (z wyjątkiem soboty)

Kancelaria parafialna

Kancelaria parafialna czynna:
od poniedziałku do piątku przez godzinę po każdej Mszy Świętej.
W soboty, niedziele i uroczystości kancelaria nieczynna.

Zgłoszenia pogrzebu lub do chorego
– o każdej porze dnia

Relacje filmowe

Polecamy