“Ojczyznę wolną pobłogosław Panie”

W sobotę, 11 listopada 2017 r. zgromadziliśmy się licznie w naszym sanktuarium, aby podczas Mszy św. o godz. 12.00 modlić się w intencji Ojczyzny, wspominając 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, po 123 latach zniewolenia. Eucharystii przewodniczył ks. Dziekan Zygmunt Kwieciński.

W homilii ks. Szymon Usarz podjął próbę zastanowienia się nad tym, czym jest współczesny patriotyzm. – „W to dzisiejsze Narodowe Święto Niepodległości powinniśmy się zastanowić, czym jest patriotyzm w dzisiejszym świecie (…). Definicja patriotyzmu zakłada przede wszystkim zdolność wyrzeczenia się wszystkiego dla dobra ojczyzny. Patriotyzm wymaga spełnienia określonych obowiązków we współczesnym świecie”.

Kaznodzieja zauważył, że prawie każda rodzina ma w swoim gronie przodka, który walczył w obronie Ojczyzny. – „Kiedy wspominamy obrońców naszej Ojczyzny, którzy walczyli w jej obronie, to rozumiemy jeszcze bardziej, czym jest Ojczyzna (…). Jak powiedział poeta: Ojczyzna to ziemia i groby”.

Ks. Szymon wskazał także trzy elementy, którymi każdy Polak powinien potwierdzać miłości do Ojczyzny. Są nimi: troska o Ojczyznę, służba rodakom i troska o przekazywanie życia.

We Mszy św. uczestniczyły m.in. władze samorządowe Gminy Piekoszów, liczne poczty sztandarowe, orkiestra dęta, strażacy oraz przedstawiciele lokalnych instytucji. Po Mszy św. odbyły się dalsze uroczystości patriotyczne przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej.