Zakończyła się Pielgrzymka do Fatimy

W dniach 9-15 października 2019 r. 40-osobowa grupa naszych parafian uczestniczyła wraz z księżmi wikariuszami Szymonem i Michałem w Pielgrzymce do Fatimy na zakończenie 102. rocznicy objawień.

Z Piekoszowa wyjechaliśmy w środę, 9 października o godz. 9.00. Na lotnisku spotkaliśmy się z naszym pilotem p. Jarosławem Siedleckim, który odtąd objął nad nami swoje przewodnictwo. W samo południe w kaplicy na lotnisku odprawiliśmy Mszę św. na rozpoczęcie Pielgrzymki, po czym udaliśmy się na odprawę. Na portugalskiej ziemi wylądowaliśmy po godz. 18.00 i od razu udaliśmy do hotelu „IMPER-HOTEL” w Fatimie, gdzie spędziliśmy wszystkie 6 nocy. Po obiadokolacji, zmęczeni udaliśmy się na nocny spoczynek.

Drugi dzień naszej Pielgrzymki – czwartek, 10 października – rozpoczęliśmy od Mszy św. w Kaplicy Objawień, następnie zjedliśmy śniadanie i udaliśmy się na podbój Lizbony. Obejrzeliśmy m.in. słynną wieżę Belem i pomnik Odkrywców, zobaczyliśmy także architektury portugalskiej – manueliński klasztor Hieronimitów. Urokliwymi uliczkami podeszliśmy także do Katedry i do kościoła św. Antoniego – miejsca, gdzie urodził się św. Antoni. Wieczorem – po obiadokolacji uczestniczyliśmy w Kaplicy Objawień w Fatimie w modlitwie różańcowej i procesji ze świecami.

I tutaj słowo o procesjach fatimskich: takie procesje ze świecami odbywają się w Fatimie codziennie. Główne uroczystości mają miejsce zawsze (od maja do października) z 12/13 dzień miesiąca. Wtedy po modlitwie różańcowej (12 dnia miesiąca) i po procesji ze świecami jest jeszcze Msza św. międzynarodowa i nocne czuwanie. Uroczystości 13 dnia miesiąca kończą się w sam dzień o godz. 10.00 uroczystą Mszą św.

W piątek, 11 października wcześniej rano uczestniczyliśmy we Mszy św. w Kaplicy Objawień. Mszy św. przewodniczył ks. Michał, a homilię wygłosił ks. Szymon. Następnie po śniadaniu wyruszyliśmy do Porto, największego miasta w północnej Portugalii. Porto sięga korzeniami czasów rzymskich, cudownie zlokalizowane jest na zboczach wzgórz otulających ujście rzeki Douro do oceanu. Zasmakowaliśmy widoków miasta w czasie rejsu po „Złotej Rzece” jak nazywana jest Douro. Z Porto pojechaliśmy do miasta Bragi – dawnej siedziby Prymasa Portugalii. Nawiedziliśmy Sanktuarium Maryjne Bom Jesus, co oznacza Sanktuarium Dobrego Jezusa z Góry. Do sanktuarium prowadzą słynne, blisko 116 metrowe schody. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Coimbrze -historycznej stolicy Portugalii z założonym w 1290 r. uniwersytetem ze słynną barokową Biblioteką Joanina. Po obiadokolacji – jak każdego dnia – udaliśmy się na różaniec do Kaplicy Objawień i uczestniczyliśmy w procesji ze świecami.

Czwarty dzień naszej Pielgrzymki – sobota, 12 października – rozpoczęliśmy od Mszy św. w Kaplicy Objawień. Po śniadaniu udaliśmy się do Batalhi, miasteczka słynącego z Klasztoru Santa Maria da Vitoria, arcydzieła portugalskiego gotyku (XIV – XVI wiek). Następnie pojechaliśmy do Alcobaca, w której zwiedziliśmy klasztor Santa Maria wpisany na listę UNESCO. Niedaleko Fatimy, w miejscowości Nazaré, między skalistym Cabo Carvoeiro i Cabo, na wysokim na ponad 100 m klifie skalnym, z którego rozciąga się piękny widok na Atlantyk, znajduje się również maleńka kaplica, a w niej niewielka, stara figura Matki Bożej. Nosi ona nazwę Nazaretańskiej, tradycja głosi bowiem, że została sprowadzona przed wiekami z Nazaretu. Nazaré to niewielkie, urokliwe, portugalskie miasteczko leżące u stóp potężnego klifu, wznoszącego się ponad falami oceanu. Na szczycie urwistej skały w średniowieczu powstało niewielkie miasteczko Sitio. Największą budowlą jest tu piękny kościół Matki Boskiej z Nazaré. Świątynia ta słynie z cudownej figurki Matki Bożej oraz wielu cudów. Nazaré sławne jest również jako kurort chlubiący się z powodu szerokiej, piaszczystej plaży. Po kolacji udaliśmy się do Kaplicy Objawień na modlitwę różańcową i procesję. Z racji na 12 dzień miesiąca cały plac przy Sanktuarium był zapełniony pielgrzymami.

W niedzielę, 13 października po śniadaniu udaliśmy się na modlitwę różańcową i uczestniczyliśmy w międzynarodowej Mszy św. na zakończenie 102. rocznicy fatimskiej objawień. Po południu odprawiliśmy nabożeństwo Drogi Krzyżowej wśród gajów oliwnych i zagajników eukaliptusowych. Droga ta prowadzi trasą, którą dzieci pokonywały do Cova da Iria. Idąc Drogą Krzyżową doszliśmy się do Aljustrel, gdzie znajdują się domy dzieci, którym objawiła się Matka Boża. W Fatimie także zwiedziliśmy Sanktuarium Bazylikę Matki Boskiej Różańcowej z grobami siostry Łucji oraz świętych Franciszka i Hiacynty, Bazylikę Trójcy Świętej, zobaczyliśmy pomnik św. Jana Pawła II i skarbiec. Po obiadokolacji udaliśmy się na różaniec i procesję ze świecami.

Przez cały dzień duchowo łączyliśmy się z wszystkimi naszymi parafianami w Piekoszowie. Wieczorem za pomocą aplikacji WhatsApp stworzyliśmy „Duchowy most” i połączyliśmy się z uczestnikami nabożeństwa fatimskiego w Piekoszowie.

Poniedziałek, 14 października 2019 r. to szósty dzień naszej Pielgrzymki. Dzień rozpoczęliśmy od Eucharystii w Kaplicy Objawień, której przewodniczył ks. Szymon, a homilię wygłosił ks. Michał. Następnie po śniadaniu udaliśmy do Mafry, niewielkiej miejscowości położonej na północ od Lizbony, gdzie zobaczyliśmy Palacio e Convento De Mafra (Pałac w Mafrze). Mieliśmy okazję podziwiać piękne barokowe wnętrza. W tym dniu udaliśmy się także na Cabo da Roca – jest to najdalej wysunięty na Zachód punkt Europy – skalisty cypel z latarnią morską, wznoszący się na wysokość 140 m ponad falujący Atlantyk, z którego roztacza się przepiękny widok na bezkresny ocean. Następnie przejechaliśmy trasą nadmorską, zatrzymując się na odpoczynek w miejscowości Cascais. Wieczorem – po obiadokolacji udaliśmy się na modlitwę różańcową i procesję ze świecami.

Wtorek, 15 października 2019 r. rozpoczął się dla nas bardzo wcześniej, bo już o godz. 4.00 uczestniczyliśmy we Mszy św. w Kaplicy Objawień. Następnie udaliśmy się do Lizbony, skąd samolotem przylecieliśmy do Warszawy. I tak niestety zakończyła się nasza Pielgrzymka…

Liturgia dnia

Msze Święte

W NIEDZIELE (w roku szkolnym)
7.00, 8.30, 10.00, 11.15*, 12.30, 18.00**

W NIEDZIELE (lipiec-sierpień)
i uroczystości przypadające poza niedzielą

7.00, 8.30, 10.00, 12.00, 18.00**

W TYGODNIU:
7.00 i 18.00**

* z homilią dialogowaną dla dzieci

** w okresie jesienno-zimowym, po zmianie czasu o 17:00

Spowiedź

Codziennie 15 minut przed każdą Mszą św.,
w niedziele – w czasie Mszy św.

w I czwartek, I piątek i I sobotę miesiąca:

  • rano od 6:30
  • wieczorem godzinę przed Mszą Świętą (z wyjątkiem soboty)

Kancelaria parafialna

Kancelaria parafialna czynna:
od poniedziałku do piątku przez godzinę po każdej Mszy Świętej.
W soboty, niedziele i uroczystości kancelaria nieczynna.

Zgłoszenia pogrzebu lub do chorego
– o każdej porze dnia

Relacje filmowe

Polecamy