Projekt współfinansowany przez UE w naszej parafii

Parafia nasza podpisała umowę o dofinansowanie środkami  z Funduszy Europejskich projektu pn. Renowacja elewacji zachodniej i wież kościoła parafialnego p.w. Narodzenia NMP w Piekoszowie wraz z dostosowaniem do funkcji turystycznych.

Celem projektu jest zachowanie materialnego dziedzictwa kulturowego, jakim jest zabytkowy XIX­-wieczny  kościół  Narodzenia  NMP  w  Piekoszowie (konserwacja, renowacja) oraz zabezpieczenie obiektu przed zagrożeniami wraz z dostosowaniem go do funkcji turystycznych.

Realizacja projektu polega na wykonaniu prac renowacyjnych obejmujących:

• remont więźby dachowej wież + inne (w tym roboty ciesielskie): rozebranie pokrycia i deskowania, nowe deskowanie, położenie membrany, wymiana elementów podłóg, odgrzybienie, montaż żaluzji, konserwacja sztukaterii, remont stropów pośrednich drewnianych i konstrukcji wsporczych dzwonów;
  • wymiana pokrycia dachów wież + obróbki blacharskie: demontaż starego pokrycia, krycie wież i kopuł blachą, instalacje odgromowe, remont obróbek blacharskich;
  • remont tynków elewacji zachodniej i wież: roboty przygotowawcze, czyszczenie powierzchni, spoin, naprawa murów zabytkowych, uzupełnienie tynków, impregnacja preparatem przeciw pleśni, położenie tynków renowacyjnych, wykonanie profili ciągnionych szlachetnych ozdobnych, gruntowanie podłoży, malowanie wysokojakościowe.

Projekt jest skierowany bezpośrednio do mieszkańców gminy Piekoszów oraz pośrednio do pielgrzymów i turystów.

Realizacja projektu pozwoli na zabezpieczenie kościoła przed zniszczeniem oraz na zwiększenie dostępności i bezpieczeństwa obiektu dla wiernych, pielgrzymów i turystów.

Projekt uzyskał dofinansowanie na poziomie 43,89 % kwoty całkowitych wydatków kwalifikowalnych.

Całkowity koszt  projektu wynosi  1 139 103,00 zł

Dofinansowanie projektu z Funduszy Europejskich: 499 952,00 zł.

Zakończenie realizacji projektu: 30 czerwca 2018 r.

Informacja o remoncie kościoła