Prymicje Ks. Piotra Kotwicy – GALERIA

W Niedzielę Najświętszej Trójcy, 15 czerwca 2014 swoją pierwszą, prymicyjną Mszę świętą w rodzinnej parafii odprawił ks. Piotr Kotwica. Przybył on do Piekoszowa, by podziękować Jezusowi Chrystusowi, Najwyższemu i Wiecznemu Kapłanowi za dar przyjętych przed dwoma tygodniami święceń oraz czczonej tu od ponad 300 lat Matce Bożej Miłosierdzia za opiekę nad nim. Jednocześnie prosił o błogosławieństwo na lata niełatwej pracy na Bożym żniwie, które stoją przed nim. Swoją modlitwą Ksiądz Prymicjant ogarnął także rodzinę, krewnych, bliskich, przyjaciół i całą parafię, która zanosiła swe modlitwy w jego intencji u stóp Pani Piekoszowskiej.

 

Ks. Piotr przyjął święcenia prezbiteratu w Bazylice Katedralnej w Kielcach z rąk Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Ordynariusza Kazimierza Ryczana w sobotę, 31 maja, po ukończeniu sześcioletnich studiów w Seminarium Duchownym.

Ksiądz Prymicjant przed swoją Mszą prymicyjną w uroczystej procesji wyszedł z domu rodzinnego w Wincentowie. Trasę przejścia uroczyście przygotowali mieszkańcy Wincentowa i  ul. Wolności w Piekoszowie.

Msza święta prymicyjna rozpoczęła się o godz. 12:00. Koncelebrowali ją ks. Proboszcz Zygmunt Kwieciński, poprzedni proboszcz ks. Tadeusz Palus, dyrektor Domu dla Niepełnosprawnych ks. Jan Jagiełka, proboszcz parafii Skorzeszyce ks. Włodzimierz Jastrząb (tam ks. Piotr miał swoje praktyki diakońskie), reprezentanci Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach: ks. Rektor  Paweł Tambor, ks. Ekonom Piotr Florczyk, oraz ojciec duchowny alumnów ks. Adam Wilczyński (on też wygłosił kazanie prymicyjne). Poandto przybyli nasi piekoszowscy rodacy, ks. Józef Kubicza, ks. Józef Majchrzyk, ks. Mirosław Kowalski i ks. Dariusz Snochowski; ks. Stanisław Brzoza (wikariusz piekoszowski w latach 2001-2005) oraz przyjaciele kursowi Księdza Prymicjanta, ks. Dariusz Nyga i ks. Łukasz Snoch. Przyjechało także szesnastu kleryków z kieleckiego seminarium.

Podczas Eucharystii ks. Prymicjant udzielił Komunii Świętej pod dwiema postaciami swoim Rodzicom, Rodzeństwu, Rodzicom Chrzestnym i Babciom.

Pod koniec Mszy świętej ks. Piotr podziękował Jezusowi Chrystusowi, naszemu Panu, za łaskę powołania, Matce Bożej w sposób szczególny czczonej w Piekoszowie oraz swoim ukochanym Patronom, św. Dominikowi Guzmanowi (1170-1221) oraz św. Dominikowi Savio (1842-1857) za opiekę i wszelkie wyproszone dotąd łaski. Ponadto polecił się dalszej opiece obydwu świętym Dominikom oraz naszej Piekoszowskiej Pani.

Na koniec ks. Prymicjant udzielił błogosławieństwa zgromadzonym księżom, siostrom zakonnym, klerykom, rodzicom, rodzeństwu i wszystkim pozostałym wiernym.

Na swoich pamiątkowych obrazkach prymicyjnych ks. Piotr zamieścił wizerunki Pana Jezusa Ukrzyżowanego i Pana Jezusa Zmartwychwstałego, Matki Bożej Piekoszowskiej, św. Piotra Apostoła, św. Dominika Guzmana i św. Dominika Savio. „Alleluja! Dziękujcie Panu, bo jest dobry, bo Jego łaska trwa na wieki. Niech dom Izraela głosi: «Jego łaska na wieki».” – to hasło z tychże obrazków, pochodzące z Psalmu 118.

Inne, bliskie sercu ks. Piotra Kotwicy hasło zostało zamieszczone obok ołtarza – „Chwal, błogosław, przepowiadaj”. Są to słowa św. Dominika Guzmana (parafraza od obranego przezeń hasła zakonu dominikanów: „Laudare – benedicere – praedicare”).

            Życzmy księdzu Piotrowi, by był prawdziwie kapłanem według Serca Jezusowego. Niech święty Dominik, którego ks. Piotr obrał sobie za patrona, będzie nieustannie dla niego wzorem kapłańskiego posługiwania. Głównym zadaniem obranym przez św. Dominika było chwalić Boga, błogosławić ludzi oraz przepowiadać całym sercem słowo Boże. Niech zatem Ksiądz Prymicjant idzie jego śladem wychwalając naszego Pana, udzielając wiernym błogosławieństwa i głosząc orędzie o nieskończonej Bożej miłości do rodzaju ludzkiego.

 

KILKA SŁÓW O KS. PIOTRZE

Ks. Piotr Kotwica urodził się 30 czerwca 1989 roku w Kielcach. Chrzest święty przyjął 24 września tego samego roku w naszym kościele w Piekoszowie. Od 1991 roku na stałe wraz z rodzicami zamieszkał w Wincentowie. 24 maja 1998 roku także w naszej parafii przystąpił do Pierwszej Komunii Świętej. Także w Piekoszowie 25 maja 2005 przyjął sakrament bierzmowania z rąk ks. bp. Kazimierza Ryczana. Jest absolwentem Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Piekoszowie (1996-2002), Gimnazjum (2002-2005) i Liceum Ogólnokształcącego (profil humanistyczny, 2005-2008) im. św. Jadwigi Królowej, prowadzonych przez Siostry Nazaretanki w Kielcach. Po maturze w 2008 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. 8 grudnia 2010 roku po raz pierwszy przyodział się w sutannę. Święcenia diakonatu przyjął 26 stycznia 2013 roku z rąk ks. bp. Kazimierza Ryczana. Napisał i obronił pracę magisterską pt. „Motyw sądu ostatecznego w chrześcijańskiej poezji późnego antyku i średniowiecza” pod kierunkiem ks. dr. hab. Tadeusza Gaci, prof. KUL (recenzentem był o. prof. dr. hab. Roland Prejs OFM Cap.) Praktykę duszpasterską odbył w parafii pw. św. Rozalii w Skorzeszycach pod kierunkiem ks. proboszcza Włodzimierza Jastrzębia. Finałem drogi seminaryjnej były święcenia prezbiteratu przyjęte 31 maja 2014 roku udzielone przez ks. bp. Kazimierza Ryczana.

Ks. Piotr interesuje się dziennikarstwem i mediami, lubi głosić Słowo Boże i katechizować młodzież. Jest zafascynowany postaciami św. Dominika Guzmana (założyciela zakonu Dominikanów) i św. Dominika Savio. Ci dwaj święci są jego Patronami. W latach 2009-2014 można było usłyszeć jego głos w coniedzielnej audycji „Niedzielne spotkania” emitowanej w Radiu Kielce. Ponadto, jak żadne inne, uwielbia Święta Wielkanocne – największe święta naszej wiary. Jest pierwszym księdzem pochodzącym z Wincentowa.

{AG rootFolder=”/images/” thumbWidth=”220″ thumbHeight=”140″ thumbAutoSize=”width” arrange=”name” backgroundColor=”ffffff” foregroundColor=”808080″ highliteColor=”fea804″ frame_width=”800″ frame_height=”600″ newImageTag=”1″ newImageTag_days=”7″ paginUse=”1″ paginImagesPerGallery=”10″ albumUse=”1″ showSignature=”0″ plainTextCaptions=”1″ ignoreError=”1″ ignoreAllError=”0″ template=”classic” popupEngine=”slimbox”}Galerie/prymicje{/AG}

{nomultithumb}

 

 

 

 

Liturgia dnia

Msze Święte

W NIEDZIELE (w roku szkolnym)
7.00, 8.30, 10.00, 11.15*, 12.30, 18.00**

W NIEDZIELE (lipiec-sierpień)
i uroczystości przypadające poza niedzielą

7.00, 8.30, 10.00, 12.00, 18.00**

W TYGODNIU:
7.00 i 18.00**

* z homilią dialogowaną dla dzieci

** w okresie jesienno-zimowym, po zmianie czasu o 17:00

Spowiedź

Codziennie 15 minut przed każdą Mszą św.,
w niedziele – w czasie Mszy św.

w I czwartek, I piątek i I sobotę miesiąca:

  • rano od 6:30
  • wieczorem godzinę przed Mszą Świętą (z wyjątkiem soboty)

Kancelaria parafialna

Kancelaria parafialna czynna:
od poniedziałku do piątku przez godzinę po każdej Mszy Świętej.
W soboty, niedziele i uroczystości kancelaria nieczynna.

Zgłoszenia pogrzebu lub do chorego
– o każdej porze dnia

Relacje filmowe

Polecamy