Rocznica rekoronacji i płaczu Maryi “krwawymi łzami”

W tych dniach przypadają dwie ważne rocznice, które wpisały się w historię Piekoszowskiego Sanktuarium.

18 maja 2019 r. minęły 33 lata od rekoronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia, której dokonał kard. Józef Glemp, Prymas Polski (18 maja 1986 r.). Pierwsze korony nałożone na obraz Matki Bożej Miłosierdzia 8 września 1968 r. zostały w nocy z 14/15 stycznia 1983 r. skradzione. Za ten świętokradzki czyn podjęto liczne akty zadośćuczynienia.

Po Mszy św. rekoronacyjnej na niebie ukazała się piękna tęcza, którą wszyscy obecni na uroczystości do dzisiaj wspominają.

Od 18 listopada 2018 r. nasz obraz zdobi szata i nowe – trzecie już korony, które nawiązują do tych pierwotnych.

Z kolei 21 maja minie 314 lat odkąd Maryja na Piekoszowskim Obrazie płakała „krwawymi łzami (21 maja 1705 r.). Wydarzenie zostało opisane przez jednego z naocznych świadków, Józefa Tarło, kapitana Goszczyńskiego. To niezwykle zjawisko dało początek kultowi Matki Bożej Piekoszowskiej. Obraz został przeniesiony do drewnianej świątyni. Od tego czasu do Piekoszowa zaczęły ściągać rzesze wiernych.

* * *

Pierwsze korony nałożone przez Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego,
8 września 1968 r.

* * *

Drugie korony nałożone przez Prymasa Polski kard. Józefa Glempa,
18 maja 1986 r.

* * *

Trzecie korony i szata poświęcona przez Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka,
18 listopada 2018 r.

* * *