Zakończyła się Pielgrzymka Dziękczynna do Lourdes

W dniach 18-25 października 2018 r. trwała Parafialna Pielgrzymka do Lourdes – w podziękowaniu za Rok Jubileuszowy 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia.

W środę, 17 października 2018 r. po godz. 23.00 – po spakowaniu bagaży do autokaru wyruszyliśmy na pielgrzymi szlak. Pielgrzymkę zorganizowało Biuro Podróży „Orlando-Travel” ze Skawiny. Z Piekoszowa udaliśmy się przez Częstochowę do Brzegu Głogowskiego (diecezja zielonogórsko-gorzowska), gdzie do naszej grupy dołączyło 11 osób wraz z ks. proboszczem Edwardem Białasem. Pierwszy dzień naszej Pielgrzymki upłynął nam na przejeździe przez  Niemcy. Około godz. 13.00 zatrzymaliśmy się w tzw. „kościele autostradowym”, gdzie odprawiliśmy Mszę św. na rozpoczęcie pielgrzymki (w Niemczech są 44 takie kościoły – przy autostradach – gdzie można o każdej porze dnia i nocy wejść i odprawić Mszę św.). Na pierwszy nocleg – tuż przy granicy niemiecko-francuskiej, dotarliśmy po godz. 19.00 (po przejechaniu nieco ponad 1.500 km z Piekoszowa). Zjedliśmy obiadokolację, zostaliśmy zakwaterowani w pokojach i udaliśmy się na nocny spoczynek.

Drugi dzień naszej Pielgrzymki – piątek, 19 października – rozpoczęliśmy bardzo wcześniej rano od śniadania. O godz. 7.15 wyjechaliśmy z hotelu. Popołudniu dotarliśmy do Paray Le Monial. Odwiedziliśmy Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz kościół, gdzie spoczywa św. Małgorzata Alacoque, która miała objawienia Pana Jezusa. Tam została odprawiona Msza św. Później udaliśmy się do kościoła, gdzie spoczywają relikwie jej spowiednika, a także zwiedziliśmy Muzeum Eucharystii. Około godz. 17.00 dojechaliśmy do Nevers – miejsca, w którym spędziła część swojego życia św. Bernadetta. Modliliśmy się przy sarkofagu z jej ciałem. Zwiedziliśmy także muzeum i kopię groty lourdziej. Następnie dotarliśmy do hotelu „Magdalena”, gdzie zjedliśmy obiadokolację i gdzie spędzimy dzisiejszą noc.

Trzeci dzień naszej Pielgrzymki rozpoczęliśmy wczesnym śniadaniem. O godz. 8.00 odprawiliśmy Mszę św. w Nevers – w kościele, gdzie spoczywają doczesne szczątki św. Bernadety. Następnie udaliśmy się do Rocamadour, miasteczka położonego przepięknie pośród majestatycznych skał – jednego z najważniejszych na Szlaku św. Jakuba. Nawiedziliśmy Sanktuarium Czarnej Madonny, gdzie zgodnie z legendą założył swą pustelnię św. Amadour. Oczywiście nie mogło zabraknąć śpiewu „Czarnej Madonny”. Następnie udaliśmy się do Lourdes, gdzie dotarliśmy na godz. 20.00 na obiadokolację. Zostaliśmy zakwaterowani w pięknym hotelu „Stella”, gdzie spędzimy trzy noclegi.

Niedziela, 21 października 2018 r. rozpoczęła się dla nas bardzo wcześniej rano, bowiem już o godz. 6.00 uczestniczyliśmy we Mszy św. w Grocie Massabielskiej. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Edward z Brzegu Głogowskiego. Także wcześniej rano dzień rozpoczęli nasi parafianie, którzy razem z ks. Proboszczem Zygmuntem Kwiecińskim i s. Janą wyruszyli z Piekoszowa do Balic. Około południa dotarli do hotelu „Stella” w Lourdes i odtąd razem spędzamy dwa dni. Grupa autokarowa od godz. 9.00 rozpoczęła kroczenie „ścieżkami św. Bernadety”. Nawiedziliśmy kościół św. Piotra, w którym została ochrzczona św. Bernadetta, celę więzienną „Le Cachot”, w której mieszkała wraz ze swą ubogą rodziną, Oratorium, w którym przystąpiła do I Komunii świętej oraz dom, gdzie mieszkała rodzina św. Bernadetty już po Objawieniach. Grupa samolotowa po krótkim odpoczynku również udała się na zwiedzanie Lourdes. O godz. 16.00 ks. Proboszcz odprawił Mszę św. w krypcie – pierwszym kościele w Lourdes. Wieczorem wspólnie zjedliśmy obiadokolację i udaliśmy się na różaniec z procesją ze świecami. Nasi parafianie prowadzili modlitwę po polsku i śpiewali jedną zwrotkę „Po górach dolinach”.

Kolejny dzień naszej Pielgrzymki – poniedziałek, 22 października 2018 r. – również rozpoczęliśmy o godz. 6.00 Mszą św. w Grocie, której przewodniczył ks. Proboszcz, a homilię wygłosił ks. Michał. Była to Msza św. dziękczynna za 50-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia. O godz. 11.30 odprawiliśmy wspólnie Drogę Krzyżową. Mieliśmy też sporo czasu na indywidualną modlitwę w miejscu, gdzie 160 lat temu objawiła się św. Bernadecie Najświętsza Maryja Panna, która wzywając do pokuty i modlitwy, uczyniła to miejsce znakiem uzdrawiającej łaski Bożej. To niezwykłe miejsce objawień, w którym Bóg posługując się wodą ze źródła w Grocie Massabielskiej, dokonuje wielu fizycznych i duchowych uzdrowień. Wiele osób skorzystało również z kąpieli w wodzie ze źródełka. Wieczorem zjedliśmy obiadokolację i udaliśmy się na różaniec z procesją ze świecami.

We wtorek, 23 października 2018 r. o godz. 6.00 zjedliśmy śniadanie i udaliśmy się w kierunku La Salette. Do przejechania mieliśmy ponad 750 km. Po godz. 17.00 dotarliśmy do tego malowniczego sanktuarium położone w wysokich Alpach. Po zakwaterowaniu w Domu Pielgrzyma odprawiliśmy Mszę św. w Bazylice. Później była obiadokolacja i uczestniczyliśmy w wieczornym różańcu z procesją ze świecami. Na zakończenie nabożeństwa ks. Michał zagrał na organach w Bazylice „Zapada zmrok”, a wszyscy podjęli wspólny śpiew po polsku. Pielgrzymi samolotowi zostali w Lourdes i realizowali swój program.

W środę, 24 października 2018 r. o godz. 6.30 uczestniczyliśmy w ostatniej Mszy św. w La Salette i udaliśmy się w drogę powrotną do Polski. Po drodze odwiedziliśmy jeszcze Ars – miejsce związane ze św. Janem Marią Vianney`em – patronem proboszczów. Modliliśmy się przy jego doczesnych szczątkach. Do Piekoszowa dojechaliśmy w czwartek, 25 października kilkanaście minut po godz. 13.00. Pielgrzymi samolotowi wylądowali na lotnisku w Balicach o godz. 23.15.

Liturgia dnia

Msze Święte

W NIEDZIELE (w roku szkolnym)
7.00, 8.30, 10.00, 11.15*, 12.30, 18.00**

W NIEDZIELE (lipiec-sierpień)
i uroczystości przypadające poza niedzielą

7.00, 8.30, 10.00, 12.00, 18.00**

W TYGODNIU:
7.00 i 18.00**

* z homilią dialogowaną dla dzieci

** w okresie jesienno-zimowym, po zmianie czasu o 17:00

Spowiedź

Codziennie 15 minut przed każdą Mszą św.,
w niedziele – w czasie Mszy św.

w I czwartek, I piątek i I sobotę miesiąca:

  • rano od 6:30
  • wieczorem godzinę przed Mszą Świętą (z wyjątkiem soboty)

Kancelaria parafialna

Kancelaria parafialna czynna:
od poniedziałku do piątku przez godzinę po każdej Mszy Świętej.
W soboty, niedziele i uroczystości kancelaria nieczynna.

Zgłoszenia pogrzebu lub do chorego
– o każdej porze dnia

Relacje filmowe

Polecamy