Rozpoczęliśmy Święte Triduum Paschalne

W Wielki Czwartek, 9 kwietnia 2020 r. Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej rozpoczęliśmy Święte Triduum Paschalne Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa – jedno wielkie święto „Pascha”. Mszy św. przewodniczył ks. Proboszcz w koncelebrze z księżmi wikariuszami.

Po pozdrowieniu przedstawiciele parafian złożyli kapłanom życzenia w dniu Ich Święta.

W czasie hymnu „Chwała na wysokości Bogu” dzwoniły wszystkie dzwony i dzwonki, które odtąd zamilkły, aż do Wielkiej Soboty.

Tegoroczne obchody Wieczerzy Pańskiej były nieco inne niż zwykle. W związku z epidemią koronawirusa w Eucharystii uczestniczyło kilkoro wiernych (według aktualnych wskazań), nie było również tradycyjnego obmycia nóg.

W homilii ks. Szymon mówił o sakramentach ustanowionych przez Jezusa w Wieczerniku: Eucharystii i Kapłaństwie.

Podczas Liturgii Eucharystycznej użyto I Modlitwy Eucharystycznej – tzw. Kanonu rzymskiego, który ma bardzo uroczystą oprawę.

W tym roku po zakończeniu Eucharystii Najświętszy Sakrament pozostał w tabernakulum. Pomimo to w naszym kościele stanęła również Ciemnica, która nawiązuje do pojmania i uwięzienia Jezusa.

Po zakończeniu ceremonii nastąpiło obnażenie ołtarza, które oznacza cierpiącego Chrystusa, który wyzuł się wszystkiego.