Obraz Matki Bożej Miłosierdzia

CUDOWNY OBRAZ
MATKI BOŻEJ MIŁOSIERDZIA Z PIEKOSZOWA

Jest niewielkich rozmiarów (76,5 x 90 cm) malowany olejno na płótnie, powstał w 1691 r., a jego autorstwo przypisywane jest nowicjuszowi Zakonu Paulinów z Jasnej Góry, Krzysztofowi Lateckiemu. Bracia zakonni przekazali obraz ks. Franciszkowi Szczepanowskiemu, doradcy biskupa krakowskiego Stanisława Kazimierza Dąmbskiego (lub Dąbskiego) herbu Godziemba. Obraz zawisnął na piekoszowskiej plebanii.

W dzień Wniebowstąpienia Pańskiego, 21 maja 1705 r. zauważono, że Matka Boża na obrazie „płacze” krwawymi łzami. Obraz został wtedy przeniesiony do drewnianego kościoła św. Jakuba (dziś już nieistniejącego). Wkrótce do Piekoszowa zaczęły napływać rzesze pielgrzymów. W kronice kościelnej odnotowano 284 uzdrowień oraz innych szczególnych łask, których wierni dostąpili w latach 1705-1743.

Obraz Matki Bożej Miłosierdzia został ukoronowany koronami papieskimi przez kard. Stefana Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia dnia 8 września 1968 r. Do Piekoszowa przybyło wówczas 70.000 wiernych.

W nocy z 14/15 stycznia 1983 r. korony skradziono. Przez 3 lata trwały starania o ich odzyskanie. Za ten świętokradzki czyn podjęto liczne akty zadośćuczynienia. Dnia 18 maja 1986 r. odbyła się rekoronacja obrazu Matki Bożej Miłosierdzia, której dokonał kard. Józef Glemp, Prymas Polski. Po Mszy św. na niebie ukazała się piękna tęcza, którą wszyscy obecni na uroczystości do dzisiaj wspominają.

Od 18 listopada 2018 r. nasz obraz Matki Bożej Miłosierdzia zdobi szata i nowe – trzecie już korony, które nawiązują do tych pierwotnych. Uroczystego poświęcenia dokonał abp Wojciech Polak, Prymas Polski. Było to jednocześnie zakończenie obchodów Roku Jubileuszowego 50-lecia koronacji obrazu.

Na zasuwie cudownego obrazu znajduje się obraz Zesłanie Ducha Świętego z 1925 r.

WIZERUNKI
MATKI BOŻEJ MIŁOSIERDZIA