Relikwie

RELIKWIE W NASZYM SANKTUARIUM

Relikwie bł. Władysława Bukowińskiego

Błogosławiony Władysław Bukowiński urodził się 22 grudnia 1904 r. w Berdyczowie, był kapłanem archidiecezji krakowskiej. Po kilku latach pracy duszpasterskiej w Rabce i Suchej Beskidzkiej wyjechał na Kresy i został wykładowcą w Seminarium Duchownym w Łucku, później proboszczem w katedrze. W roku 1954 został zesłany do Kazachstanu, do Karagandy, z obowiązkiem podjęcia pracy stróża. Praca ta umożliwiała mu dalszą tajną pracę duszpasterską wśród zesłańców. Chrzcił, spowiadał i błogosławił małżeństwa zesłanych tam Polaków, Niemców, Rosjan, Ukraińców i przedstawicieli innych narodowości. Zmarł w Karagandzie 3 grudnia 1974 r. do końca prowadząc pracę duszpasterską. Beatyfikowany 11 września 2016 r. Nazywany jest Apostołem Kazachstanu. Liturgia wspomina go 20 czerwca.

W każdy ostatni piątek miesiąca podczas Mszy św. popołudniowej
modlimy się za wst. bł. Władysława Bukowieńskiego.
Po Mszy św. można także oddać cześć jego relikwiom.

Relikwie św. Joanny Beretty Molla

Wprowadzenie relikwii miało miejsce 9 września 2019 r.
Dokonał go syn Świętej – Pierluigi Molla, który osobiście gościł w Piekoszowie.
Biskup Kielecki Jan Piotrowski postanowił, aby relikwie tej Świętej znalazły się właśnie w naszym sanktuarium.

Nasza parafia jest setną parafią w Polsce powiadającą relikwie św. Joanny.

Święta Joanna Beretta Molla była przedostatnim, dwunastym dzieckiem Alberta i Marii. Urodziła się niedaleko Mediolanu, w 1922 r. Dom, w którym rosła, pełen był miłości i wiary. W 1955 r. wzięła ślub z Piotrem. Państwo Molla chcieli mieć dużo dzieci. Troje urodziło się bez żadnych komplikacji. We wrześniu 1961 r., pod koniec drugiego miesiąca czwartej ciąży, okazało się, że w macicy Joanny rozwinął się włókniak, który zagrażał rozwijającemu się płodowi i życiu matki. Mimo wskazań medycznych do przerwania ciąży, Joanna zdecydowała się donosić ją do końca. Wiedziała, zwłaszcza jako lekarz, że stan jest poważny. Zdawała sobie sprawę z grożącego niebezpieczeństwa. Operacja usunięcia włókniaka udała się, dziecko mogło rosnąć bez przeszkód, ale stan zdrowia matki pogorszył się. Mimo gorących modlitw o ocalenie matki i dziecka, Bóg zdecydował inaczej. 21 kwietnia 1962 r. urodziła zdrową, piękną córeczkę, ale sama znalazła się w agonii. Tydzień później zmarła. Oddała swoje życie za dziecko, by mogło się bezpiecznie urodzić. Beatyfikował ją Jan Paweł II w 1994 r. Kanonizował 10 lat później. Liturgia wspomina ją 28 kwietnia.

Każdego 8 dnia miesiąca modlimy się za wst. św. Joanny Beretta Molli
podczas czuwania z Matką Bożą Miłosierdzia,
które rozpoczyna się po Mszy św. wieczornej i trwa do Apelu Jasnogórskiego.
Na zakończenie można oddać cześć jej relikwiom.

Relikwie św. Maksymiliana Marii Kolbego

Wprowadzenie relikwii miało miejsce 8 stycznia 2019 r.
Dokonał go ks. dr Mirosław Cisowski – dyrektor Wydziału Duszpasterskiego
Kurii Diecezjalnej w Kielcach.

Święty Maksymilian (wcześniej Rajmund) Kolbe urodził się w Zduńskiej Woli koło Łodzi. Wstąpił do nowicjatu franciszkanów. Przy obłóczynach otrzymał zakonne imię Maksymilian. 1 listopada 1914 r. złożył profesję uroczystą, czyli śluby wieczyste. W czasie II wojny światowej został zesłany do niemieckiego obozu zagłady Auschwizt w Oświęcimiu. Pod koniec lipca 1941 r. z bloku, w którym był o. Kolbe, uciekł jeden z więźniów. Rozwścieczony dowódca zwołał na plac apelowy wszystkich więźniów z bloku i wybrał dziesięciu, skazując ich na śmierć głodową. Wśród nich znalazł się także Franciszek Gajowniczek, który osierociłby żonę i dzieci. Wtedy z szeregu wystąpił o. Kolbe i poprosił, aby to jego skazano na śmierć w miejsce Gajowniczka. Na pytanie kim jest, odpowiedział, że jest kapłanem katolickim. Poszedł więc z 9 towarzyszami do bloku 13, zwanego blokiem śmierci. Przyzwyczajony do głodu, przez dwa tygodnie pozostał żywy bez kruszyny chleba i kropli wody. Wreszcie hitlerowcy dobili go zastrzykiem fenolu. Stało się to dnia 14 sierpnia 1941 r. Ciało o. Maksymiliana zostało spalone w krematorium. Paweł VI dokonał osobiście w sposób uroczysty beatyfikacji o. Maksymiliana w obecności wielu dziesiątków tysięcy wiernych z całego świata. Kanonizacji dokonał 10 października 1982 r. Jan Paweł II. Liturgia wspomina go 14 sierpnia.

W dzień liturgicznego wspomnienia oddajemy cześć jego relikwiom.
Do tego dnia przygotowujemy się przez 9-dniową nowennę.

• 97 479
  • 34 361