Światowy Dzień Chorego

11 lutego Kościół obchodzi Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji w naszym sanktuarium została odprawiona Msza św. w intencji wszystkich chorych i ich opiekunów.

W homilii ks. Michał zwrócił uwagę, że chorym nie jest łatwo żyć w dzisiejszym świecie. – „Świat, w którym żyjemy nie rozumie cierpienia, nie widzi w nim żadnej nadziei. Nie jest łatwo żyć w takim świecie i mężnie znosić trudy swej choroby. Widząc dziś każdego z was w świątyni, chce powiedzieć z całą odpowiedzialnością, ze Kościół widzi wasze cierpienie i jest wam za nie wdzięczny”.

Kaznodzieja wspomniał także o sakramencie chorych, który ma być umocnieniem w cierpieniu, a nie „ostatnim namaszczeniem”. – „Dzisiaj my poprzez sakrament chorych będziemy umocnieni mocą Bożą. Nasze trudy i cierpienia poświećmy Bogu (…). Nie odkładajmy tego sakramentu na ostatnie chwile przed śmiercią”.

Po homilii został udzielony Sakrament Namaszczenia Chorych, który przyjęło ponad 100 osób. Na zakończenie zostało odprawione nabożeństwo eucharystyczne, odmówiono Litanię do Matki Bożej z Lourdes i zostało udzielone indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Światowy Dzień Chorego jest obchodzony co roku 11 lutego – we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Ustanowił go Jan Paweł II dnia 13 maja 1992 r. Ten dzień jest dla niejednego z nas szansą odkrycia całego bogactwa faktu, iż Chrystus w trosce o nasze zdrowie fizyczne, psychiczne i duchowe zostawił nam specjalny sakrament namaszczenia. Warto tego dnia w sposób szczególny dziękować Chrystusowi za tę Jego pełną miłości pamięć o wszystkich chorych. A jeśli nas samych dotyka – niezależnie od wieku – jakieś cierpienie, poprośmy o udzielenie tego sakramentu. Jest to głębokie religijne przeżycie, które umacnia człowieka, dodaje sił i umożliwia zachowanie chrześcijańskiej postawy w godzinach cierpienia.

Diecezjalne obchody XXVII Światowego Dnia Chorego odbyły się w Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie już dzień wcześniej – w niedzielę, 10 lutego 2019 r. Przewodniczył im Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Diecezjalne obchody Światowego Dnia Chorego w Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie

Orędzie Papieża Franciszka na XXVII Światowy Dzień Chorego 2019 r.

Liturgia dnia

Msze Święte

W NIEDZIELE (w roku szkolnym)
7.00, 8.30, 10.00, 11.15*, 12.30, 18.00**

W NIEDZIELE (lipiec-sierpień)
i uroczystości przypadające poza niedzielą

7.00, 8.30, 10.00, 12.00, 18.00**

W TYGODNIU:
7.00 i 18.00**

* z homilią dialogowaną dla dzieci

** w okresie jesienno-zimowym, po zmianie czasu o 17:00

Spowiedź

Codziennie 15 minut przed każdą Mszą św.,
w niedziele – w czasie Mszy św.

w I czwartek, I piątek i I sobotę miesiąca:

  • rano od 6:30
  • wieczorem godzinę przed Mszą Świętą (z wyjątkiem soboty)

Kancelaria parafialna

Kancelaria parafialna czynna:
od poniedziałku do piątku przez godzinę po każdej Mszy Świętej.
W soboty, niedziele i uroczystości kancelaria nieczynna.

Zgłoszenia pogrzebu lub do chorego
– o każdej porze dnia

Relacje filmowe

Polecamy