W niedzielę, 2 lutego wraz z całym Kościołem obchodziliśmy Święto Ofiarowania Pańskiego. To święto jest obchodzone na pamiątkę ofiarowania przez Maryję i Józefa ich pierworodnego syna, Jezusa, w świątyni jerozolimskiej.
Święto Ofiarowania Pańskiego przypada czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu. Jest obchodzone na pamiątkę ofiarowania Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej i dokonania przez Matkę Bożą obrzędu oczyszczenia.
___________________
Matki Bożej Gromnicznej
W Polsce święto ma również charakter maryjny – stąd nazywane jest Świętem Matki Bożej Gromnicznej. Nazwa pochodzi od gromów, przed którymi strzec miały stawiane podczas burzy w oknach zapalone świece.
W kościele dokonuje się poświecenia gromnic przyniesionych przez wiernych. Liturgię tego święta rozpoczyna obrzęd błogosławienia świec i procesja z nimi na uroczyste sprawowanie Eucharystii. Kapłan wypowiada słowa modlitwy, w której prosi, aby „wszyscy, którzy zgromadzili się w tej świątyni z płonącymi świecami, mogli kiedyś oglądać blask chwały Chrystusa”.
Gromnice te, jak wskazuje stara modlitwa na ich poświęcenie, miały być wykonane z pszczelego wosku. W różnych regionach były one różnie przystrajane. Podczas Mszy trzymano je zapalone, często starano się je z tym poświęconym ogniem donieść do domu. Tam gospodarz błogosławił nimi dobytek, a dymem robił krzyżyk nad drzwiami i oknami, modląc się o ochronę przed wszelkimi niebezpieczeństwami.
Na znak zawierzenia Maryi w czasie klęsk, szczególnie podczas burzy, w domach i gospodarstwach, również zapala się gromnice. Jako gromnice służą też świece chrzcielne, kiedy to w życie nowo ochrzczonej osoby wkracza światło wiary, która prowadzi przez życie. Pobłogosławione 2 lutego świece podaje się też umierającym.
___________________
Światowy Dzień Życia Konsekrowanego
2 lutego przypada w Kościele katolickim także Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, który ustanowił w 1997 r. papież Jan Paweł II, stwarzając okazję do głębszej refleksji całego Kościoła nad darem życia poświęconego Bogu. Siostry i bracia zakonni, a także członkowie instytutów świeckich, stowarzyszeń życia apostolskiego, pustelnicy, dziewice i wdowy podobnie jak Jezus w świątyni Jerozolimskiej, ofiarowują swoje życie na wyłączną służbę Bogu. Osoby konsekrowane odnawiają w tym dniu swoje śluby, a w kościołach zbierane są datki na rzecz zakonów klauzurowych.
Podczas Mszy św. o godz. 7.00 modliliśmy się za nasze Siostry de Notre Dame i o nowe powołania do ich zgromadzenia. W południe nasze siostry uczestniczyły w diecezjalnych obchodach Dnia Życia Konsekrowanego w Bazylice Katedralnej w Kielcach.
W czasie każdej Mszy św. wysłuchaliśmy Listu bp. Jacka Kicińskiego – Przewodniczącego Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Konferencji Episkopatu Polski.
> List bp. Jacka Kicińskiego na Dzień Życia Konsekrowanego 2020 r.
___________________
Pożegnanie kolęd
Ze Świętem Ofiarowania Pańskiego kończy się w Polsce okres śpiewania kolęd, trzymania żłóbków i choinek – kończy się tradycyjny (a nie liturgiczny, bo ten skończył się już Świętem Chrztu Pańskiego) okres Bożego Narodzenia. Dzisiejsze święto zamyka więc cykl uroczystości związanych z objawieniem się światu Słowa Wcielonego. Liturgia po raz ostatni w tym roku ukazuje nam Chrystusa – Dziecię.
Po Sumie mieliśmy okazję uczestniczyć w Koncercie Kolęd w wykonaniu naszej Orkiestry Parafialno-Gminnej pod batutą Stanisława Czechowicza. Pięknymi akordami pożegnaliśmy kolędy, które ponownie zabrzmią na Pasterce.