Święto Ofiarowania Pańskiego

W sobotę, 2 lutego 2019 r. przeżywaliśmy Święto Ofiarowania Pańskiego – nazywane w polskiej tradycji Świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Podczas każdy Mszy św. święciliśmy świece – gromnice. Po raz pierwszy otrzymujemy płonącą świecę na chrzcie. Oznacza ona zapalenie światła wiary w naszej duszy. Jest znakiem ogarnięcia nas przez Chrystusa swoimi mocami i swym światłem. Po raz drugi – często tę samą świecę – trzymamy zapaloną podczas I Komunii św. W wielu bowiem rodzinach jest piękny, godny rozpowszechniania zwyczaj przechowywania tej chrzcielnej świecy do I Komunii św., a także do ślubu. Przynosi się ją także do kościoła każdego roku w Wielką Sobotę, by jej płomień zapalić od nowo poświęconego paschału.

Zapalajmy ją częściej. Zapalajmy w domach, kiedy robi się w nich burzowo, kłótliwie, kiedy lodowaty grad niszczy uprawy wzajemnej miłości, kiedy wybuchają pożary zawiści, kiedy zagraża powódź pazerności. Niech gromnica nie będzie tylko jednym z przechowywanych w naszym domu bibelotów. Zapalajmy ją także wtedy, gdy ktoś z domowników ciężko choruje, gdy został okradziony, napadnięty, oszukany, poniżony, odrzucony, opuszczony. Przywróćmy zwyczaj wkładania jej do ręki konającym, opuszczającym ten świat naszym bliskim.

Przed Mszą św. o godz. 12.00, a także w czasie i po Sumie odbył się Koncert Kolęd w wykonaniu naszej Orkiestry Parafialno-Gminnej pod batutą p. Jerzego Łapińskiego. Tym Koncertem „pożegnaliśmy” kolędy, które zabrzmią ponownie podczas Pasterki.

Święto Ofiarowania Pańskiego to także Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Podczas Mszy św. o godz. 7.00 modliliśmy się za nasze Siostry de Notre Dame, posługujące w Piekoszowie od ponad 40 lat oraz o nowe powołania do ich zgromadzenia.

W czasie Mszy św. odczytywany był List bp. Jacka Kicińskiego na Dzień Życia Konsekrowanego.

> List KEP na Dzień Życia Konsekrowanego 2019