Uroczystość Odpustowa

Uroczysta Suma Odpustowa rozpoczęła świętowanie Jubileuszu 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Piekoszowskiej.

Mszy św. przewodniczył abp Jan Paweł Lenga, emerytowany biskup Karagandy, a homilię wygłosił abp Tomasz Peta, metropolita Astany w Kazachstanie. Eucharystię koncelebrowali, ks. Proboszcz, księża misjonarze Wojciech Sokołowski i Jarosław Hybza, ks. Dyrektor Jan Jagiełka oraz księża z dekanatu piekoszowskiego i księża rodacy.

Na początku wszystkich zebranych powitał ks. kan. Zygmunt Kwieciński, proboszcz i kustosz sanktuarium. – „Witam wszystkich kochanych parafian oraz pielgrzymów, którzy przybyli z różnych stron, aby z nami świętować urodziny Maryi” – mówił ks. Proboszcz.

Podczas homilii abp Tomasz Peta wymienił zagrożenia niszczące idee przewalające się przez świat: idee bezbożnictwa i braku rozumu. Zaliczył do nich m.in.: ideologię gender, eutanazję, brak poszanowania życia od poczęcia, „prawo do aborcji”, czyli do zabicia drugiego człowieka, liberalne podejście do małżeństwa.

– „Wspominam o tym, (…) nie żeby się bać, lecz by trwać przy Jezusie, aby być czujnym. Żaden człowiek i żaden naród nie obroni w sobie Bożego spojrzenia na małżeństwo i rodzinę!” – apelował abp Peta.

W czasie homilii metropolita Astany przytoczył także historię z Kazachstanu. W marcu 1941 r. gdy panował straszny głód „począwszy od 25 marca, w ciągu 2 dni powstało na skraju wioski z topniejącego śniegu ogromne jezioro (…). Jezioro to bardzo szybko napełniło się niewyobrażalną ilością ryb”. – „Mieszkańcy Oziornoje przyjęli to wydarzenie jako znak, jako odpowiedź Pana Boga na ich modlitwy” – mówił abp Peta.

Hierarcha wspomniał także bł. ks. Władysława Bukowińskiego. – „Jako kapłan pracował przez kilka lat w archidiecezji krakowskiej. Następnie poprosił, aby móc pracować na Wschodzie. Wyjechał do Łucka (…). Tutaj zastała go II wojna światowa i rozpoczęła się jego długa droga krzyżowa. Wielokrotnie więziony, przeżył nawet rozstrzelanie w więzieniu w Łucku (…). Dziś ciało bł. Władysława spoczywa w nowej pięknej katedrze w Karagandzie, którą budował obecny tutaj abp Jan Paweł Lenga. Grób bł. ks. Władysława stanowi także miejsce pielgrzymek” – powiedział.

Po Komunii Świętej hierarchowie otrzymali od parafian wizerunki Matki Bożej Miłosierdzia namalowane przez jedną z parafianek, 17-letnią Karolinę Poddębniak – uczennicę szkoły plastycznej. W czasie wręczania darów młodzież wykonała piękną piosenkę pt.: „Stepem Kazachstanu”.

Oprawę muzyczną w czasie liturgii zapewnił, reaktywowany specjalnie na jubileusz, Chór Parafialny pod dyrekcją pana organisty Tomasza Karaudy oraz orkiestra Parafialno-Gminna pod batutą Stanisława Czechowicza.

Po Mszy św. wszyscy wierni – parafianie i pielgrzymi – zostali zaproszeni na poczęstunek, który był wydawany przez członków Róż Różańcowych w czterech miejscach wokół kościoła. Oprócz bigosu dary do wspólnej konsumpcji przynieśli sami parafianie.

 

Foto: Ks. Szymon Usarz

 

Foto: Stanisław Rysiński

Liturgia dnia

Msze Święte

W NIEDZIELE (w roku szkolnym)
7.00, 8.30, 10.00, 11.15*, 12.30, 18.00**

W NIEDZIELE (lipiec-sierpień)
i uroczystości przypadające poza niedzielą

7.00, 8.30, 10.00, 12.00, 18.00**

W TYGODNIU:
7.00 i 18.00**

* z homilią dialogowaną dla dzieci

** w okresie jesienno-zimowym, po zmianie czasu o 17:00

Spowiedź

Codziennie 15 minut przed każdą Mszą św.,
w niedziele – w czasie Mszy św.

w I czwartek, I piątek i I sobotę miesiąca:

  • rano od 6:30
  • wieczorem godzinę przed Mszą Świętą (z wyjątkiem soboty)

Kancelaria parafialna

Kancelaria parafialna czynna:
od poniedziałku do piątku przez godzinę po każdej Mszy Świętej.
W soboty, niedziele i uroczystości kancelaria nieczynna.

Zgłoszenia pogrzebu lub do chorego
– o każdej porze dnia

Relacje filmowe

Polecamy