Wigilia Paschalna w Wielką Noc

W Wielką Sobotę po zachodzie słońca rozpoczęła się najważniejsza celebracja Roku Liturgicznego – Liturgia Wigilii Paschalnej, której przewodniczył ks. dr Jan Jagiełka – dyrektor Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie.

Obrzędy rozpoczęły się przed kościołem – przy ognisku, gdzie został poświęcony ogień i nowy Paschał symbolizujący Zmartwychwstałego Chrystusa. Ks. Dyrektor wniósł do ciemnego kościoła zapalony Paschał. Po drugim odśpiewaniu „Światło Chrystusa” wszyscy wierni odpalili od niego swoje świece. Po intronizacji Paschału i okadzeniu go wysłuchaliśmy Orędzia Wielkanocnego „Exultet”, które wyśpiewał ks. Michał.

Następnie rozpoczęła się Liturgia Słowa. Wysłuchaliśmy trzech czytań ze Starego Testamentu i dwóch z Nowego Testamentu (w tym Ewangelii). Czytania proklamowane były przez członków Oazy Rodzin, psalmy zaśpiewały nasze chórzystki.

Po ostatnim czytaniu ze Starego Testamentu główny celebrans zaintonował hymn: „Chwała na wysokości Bogu”. Rozdzwoniły się wtedy wszystkie dzwony i dzwonki oznajmiając, że Chrystus Zmartwychwstał! W tym czasie ks. Szymon zapalił od Paschału świece ołtarzowe – symbolizuje to przejście ze Starego do Nowego Testamentu.

Homilię wygłosił ks. Jan Jagiełka. Mówił w niej o radości, jaka płynie z faktu Zmartwychwstania Chrystusa. – „Każda niedziela jest powtórzeniem tej Wielkanocnej Niedzieli, której przeżywanie rozpoczynamy” – mówił.

Po homilii rozpoczęła się Liturgia Chrzcielna. Najpierw wzywaliśmy wstawiennictwa Wszystkich Świętych w Litanii ku ich czci, następnie główny celebrans pobłogosławił wodę chrzcielną i wszyscy z zapalonymi świecami odnowili Przyrzeczenia chrzcielne.

Ostatnią częścią celebracji Wigilii Paschalnej była Liturgia Eucharystyczna – szczytowy moment świętowania Wielkiej Nocy. Po Komunii słowa wdzięczności wyraził ks. Proboszcz. Msza św. zakończyła się uroczystym błogosławieństwem i rozesłaniem z podwójnym wezwaniem „Alleluja”.

Po Wigilii Paschalnej nie podejmuje się już adoracji przy Grobie Pańskim ponieważ… Chrystus zmartwychwstał!