W niedzielę, 1 czerwca 2025 roku, nasza parafia przeżywała szczególny dzień – wizytację kanoniczną ks. bpa Jana Piotrowskiego, ordynariusza diecezji kieleckiej. Choć określenie „wizytacja” może brzmieć urzędowo, to w rzeczywistości był to czas łaski, spotkania i duchowego umocnienia. Biskup przybył nie po to, by kontrolować, lecz by być pośród swoich wiernych – jako ojciec, pasterz i świadek wiary. To przypomnienie, że żadna parafia nie jest samotną wyspą, ale żywą cząstką Kościoła diecezjalnego.
Wizytacja rozpoczęła się uroczystym powitaniem Księdza Biskupa na Mszy Świętej o godz. 7.00. Po Eucharystii ks. Biskup udał się na śniadanie do Sióstr De Notre Dame, gdzie w dobrej atmosferze kontynuowano rozmowy o życiu wspólnoty. W ciągu dnia ks. Biskup towarzyszył nam na wszystkich Mszach Świętych przedpołudniowych, głosił słowo Boże i dzielił się pasterską refleksją. Było to doświadczenie żywego spotkania ze swoim Biskupem – serca każdej wizytacji, jak podkreślał niegdyś św. Jan Paweł II.
Po Mszy o godz. 8.30 odbyło się spotkanie z przedstawicielami grup parafialnych: Kół Żywego Różańca, Rycerstwa Niepokalanej, Margaretek, Oazy Rodzin, Rycerzy Jana Pawła II, Kręgu Biblijnego, Katechistów i Doradców Życia Rodzinnego. Każda wspólnota mogła przedstawić swoją działalność, dzieląc się świadectwem wiary. Takie spotkania ukazują, jak różnorodne, a zarazem komplementarne jest życie parafii i jak bardzo zaangażowanie świeckich ubogaca jej duchowy krajobraz.
Msza o godz. 10.00 zgromadziła wiele dzieci i młodzież. Po niej Biskup rozmawiał z członkami scholii „Elohim” i Liturgicznej Służby Ołtarza. To moment ważny, bo właśnie młodzi ludzie są przyszłością Kościoła. Wizytacja – jak pokazuje doświadczenie wielu parafii – często inspiruje do podjęcia nowych inicjatyw duszpasterskich, które dojrzewają dzięki osobistemu kontaktowi z pasterzem diecezji.
Na Mszy o godz. 11.15 ks. Biskup udzielił uroczystego błogosławieństwa dzieciom, gromadząc je licznie przy ołtarzu. To wzruszający znak troski pasterskiej o najmłodszych i przypomnienie, że Kościół żyje dzięki pokoleniom, które wzrastają w wierze.
Po zakończeniu ostatniej Mszy Świętej o godz. 12.30, ks. Biskup dokonał uroczystego poświęcenia parafialnych dzwonów, które odtąd swoim głosem będą wzywać wiernych do modlitwy, ogłaszać radość świąt i towarzyszyć ostatnim pożegnaniom. Ten gest – prosty, a zarazem głęboko symboliczny – przypomina, że dźwięk dzwonów to głos Kościoła rozlegający się wśród codzienności.
Po południu, o godz. 15.00, ks. Biskup udał się na cmentarz parafialny, by modlić się za zmarłych parafian. W skupieniu i modlitewnej zadumie powierzano Bożemu miłosierdziu tych, którzy odeszli przed nami. Następnie, o godz. 15.45, odwiedził chorą Magdalenę Sławińską w duchu chrześcijańskiej solidarności. Odwiedziny chorych to nieodłączna część każdej wizytacji – znak, że cierpienie i słabość nie wykluczają z życia wspólnoty, ale wspomagają w pełniejszym przyjęciu tajemnicy życia Chrystusa.
Zgodnie z życzeniem Księdza Biskupa, w tym dniu przeprowadzono zbiórkę do puszek na rzecz Diecezjalnego Funduszu Remontowo-Budowlanego. Dziękujemy wszystkim za ofiarność i zrozumienie. To wyraz solidarności między parafiami, które wspierają się nawzajem w potrzebach materialnych.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w przygotowanie tego dnia – duszpasterzom, służbie liturgicznej, wspólnotom, siostrom zakonnym i wszystkim wiernym. Wizytacja była nie tylko wydarzeniem wynikającym z zapisów Prawa kanonicznego, ale prawdziwym świętem wiary i wspólnoty. Na zakończenie Ksiądz Biskup wyraził wdzięczność za zaangażowanie parafii i udzielił pasterskiego błogosławieństwa. Jego obecność i słowo pozostawiły w nas impuls do dalszej przemiany i budowania Kościoła – razem, jako jedna rodzina diecezjalna.