Wojewódzkie Zakończenie Roku Szkolnego

„Dzisiaj wszystkie myśli zwrócone są na szkołę” – mówił bp Marian Florczyk w naszym sanktuarium podczas Mszy św. w środę, 19 czerwca 2019 r., gdzie miało miejsce Wojewódzkie zakończenie Roku Szkolnego.

W uroczystościach uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz wojewódzkich, oświatowych i samorządowych: Agata Wojtyszek, Wojewoda Świętokrzyski; Kazimierz Mądzik, Świętokrzyski Kurator Oświaty; Zbigniew Piątek, wójt Gminy Piekoszów oraz przedstawiciele Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kielcach ks. dr Karol Zegan i ks. Waldemar Wiśniowski. Byli także proboszczowie z Rykoszyna, Jaworzni i Szczukowic.

Na początku Mszy św. wszystkich zebranych powitał ks. kan. Zygmunt Kwieciński, proboszcz i kustosz naszego sanktuarium.

W homilii bp Marian Florczyk bardzo dużo uwagi poświęcił roli szkoły w życiu człowieka. – „W dzisiejszych czasach nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak ważna jest szkoła (…). To tam uczymy się, jak być dobrymi ludźmi”. Biskup przypomniał, że są trzy miejsca, gdzie dzieci zdobywają wiedzę, należą do nich: dom rodziny, szkoła i Kościół. – „To trzy miejsca, których nic i nikt nie zastąpi” – mówił bp Florczyk.

– „Dzisiaj jedne dzieci się cieszą, bo mają piękne świadectwa, ale może są i tacy, którzy niestety szybko będą chować swoje świadectwo” – mówił biskup. „Kto skąpo sieje i skąpo zbiera, kto zaś hojnie sieje – ten i hojnie zbierać będzie” – dodał.

Kielecki biskup pomocniczy przypomniał, że słowo <<nauczyciel>> wywodzi się z religii. – „Nauczycielami byli prorocy, nauczycielami byli uczeni w Piśmie, wreszcie nauczycielem był sam Jezus Chrystus, który jest niejako wzorem dla wszystkich późniejszych nauczycieli”. Biskup przypomniał także postać jednego z najwybitniejszych nauczycieli, jakim był Janusz Korczak.

Bp Florczyk zauważył również, że dzisiaj występuje tzw. wtórny analfabetyzm. – „Komputer nas zwolnił z myślenia, z kalkulacji. Komputer wygrał z nauczycielem”.

Na zakończenie Mszy św. bp Marian Florczyk życzył dzieciom i nauczycielom udanych wakacji oraz udzielił pasterskiego błogosławieństwa. Druga część uroczystości odbyła się w Zespole Placówek Oświatowych w Piekoszowie.

Liturgia dnia

Msze Święte

W NIEDZIELE (w roku szkolnym)
7.00, 8.30, 10.00, 11.15*, 12.30, 18.00**

W NIEDZIELE (lipiec-sierpień)
i uroczystości przypadające poza niedzielą

7.00, 8.30, 10.00, 12.00, 18.00**

W TYGODNIU:
7.00 i 18.00**

* z homilią dialogowaną dla dzieci

** w okresie jesienno-zimowym, po zmianie czasu o 17:00

Spowiedź

Codziennie 15 minut przed każdą Mszą św.,
w niedziele – w czasie Mszy św.

w I czwartek, I piątek i I sobotę miesiąca:

  • rano od 6:30
  • wieczorem godzinę przed Mszą Świętą (z wyjątkiem soboty)

Kancelaria parafialna

Kancelaria parafialna czynna:
od poniedziałku do piątku przez godzinę po każdej Mszy Świętej.
W soboty, niedziele i uroczystości kancelaria nieczynna.

Zgłoszenia pogrzebu lub do chorego
– o każdej porze dnia

Relacje filmowe

Polecamy