Wspólne wołanie do Bożego Miłosierdzia

Najbliższa niedziela tj. 11 kwietnia to Święto Miłosierdzia. Tego dnia poświęconego szczególnie Bożej miłości do człowieka zapragnął sam Bóg, który poprosił o nie s. Faustynę. To była iskra, która zapoczątkowała kult Miłosierdzia Bożego nie tylko w Polsce ale i całym Kościele. Dziś już chyba nie ma diecezji na świecie, w której nie znano by modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia.

Włączając się w to wielkie wołanie do Boga w naszej parafii w najbliższą niedzielę (11 kwietnia) na piętnaście minut przed każdą Mszą Świętą będziemy modlić się wspólnie Koronką do Bożego Miłosierdzia, upraszając zmiłowania “nad nami i nad całym światem”. W tą modlitwę włączymy także naszych zmarłych polecanych w “wypominkach”.

Krótka historia Święta Miłosierdzia

Pierwsze zabiegi o ustanowienie kultu Miłosierdzia Bożego w Kościele katolickim podjął ks. Michał Sopoćko, spowiednik i powiernik św. Faustyny Kowalskiej. W 1946 Konferencja Episkopatu Polski na czele z kard. Augustem Hlondem wystosowała do Watykanu petycję o wprowadzenie Święta Miłosierdzia Bożego w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. W 1957 roku Watykan zlecił zbadanie rozwoju kultu Miłosierdzia Bożego. Na zlecenie kardynała Wyszyńskiego w siedemnastu polskich diecezjach przeprowadzono ankietę. Opinie były podzielone od negatywnej, poprzez neutralną do przychylnej. 19 listopada 1958 roku Święte Oficjum wydało dekret, w którym w pięciu punktach wykluczyło możliwość ustanowienia święta. Dekret ten został podany do wiadomości publicznej cztery miesiące później, 6 marca 1959 roku. Unieważnienie dekretu z 1959 roku nastąpiło pół roku przed wyborem Karola Wojtyły na papieża. Za jego pontyfikatu wznowiono zabiegi o święto, sam papież, będąc jeszcze biskupem krakowskim, dał się poznać jako gorący orędownik kultu Miłosierdzia Bożego. Po beatyfikacji s. Faustyny 18 kwietnia 1993 roku biskupi polscy wystosowali prośbę do papieża o ustanowienie Święta Miłosierdzia Bożego. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zezwoliła w 1997 roku na obchodzenie go w polskim Kościele katolickim w II Niedzielę Wielkanocną. Podczas kanonizacji św. Faustyny w 2000 roku Jan Paweł II ogłosił II Niedzielę Wielkanocną jako Święto Miłosierdzia Bożego dla całego Kościoła. Uroczystego aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu papież dokonał 17 sierpnia 2002 roku w Bazylice Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach.

Bajka dla najmłodszych o Koronce do Miłosierdzia Bożego