Orkiestra Parafialno-Gminna

ORKIESTRA PARAFIALNO-GMINNA

Z zapisów archiwalnych wynika, że orkiestra piekoszowska powstała w 1717 r. „Kapele przy kościele utrzymywał własnym kosztem ks. Franciszek Ksawery Gładyszewski” – tak podaje ks. J. Wiśniewski w katalogu „Dekanat konecki” (Radom 1913 r., reprint wyd. Jedność Kielce 2000 r.).

W roku 1885 orkiestra wymagała odnowienia. W 1901 r. było 13 nowych muzyków nauczonych przez kapelmistrza Słopińskiego. Byli to muzycy z Łubnej, Rykoszyna, Piekoszowa, Wincentowa i Podłosienka.

Orkiestra przechodziła różne koleje losu. Były „wzloty” i „upadki”. Za czasów okupacji instrumenty były przechowywane w różnych miejscach: na plebanii, w prywatnych domach muzyków, jak również na cmentarzu – w obawie przed zniszczeniem przez okupanta.

W drugiej połowie lat 90-tych XX w. orkiestra przechodziła kryzys, ale dzięki życzliwości wielu wspaniałych ludzi, władz samorządowych i osobistemu zaangażowaniu ówczesnego proboszcza ks. Tadeusza Palusa oraz kapelmistrza Kazimierza Podrazy i Stefana Białackiego, od 1998 r. rozpoczęła się nauka gry dla młodzieży.

Obecnie Orkiestra Parafialno-Gminna bierze udział we wszystkich uroczystościach kościelnych (Pasterka, Rezurekcja, Odpusty i inne uroczyste Eucharystie). W okresie świątecznym odbywa się Koncert Kolęd, a w maju – zgodnie z wieloletnią tradycją – codziennie o godz. 6.00 rano przedstawiciele orkiestry grają przed kościołem pieśni maryjne. Orkiestra także uczestniczy w różnych uroczystościach środowiskowych i państwowych.

Orkiestra prowadzi naukę gry na różnych instrumentach –
każdy więc może dołączyć do ich grona!

• 111 539
  • 40 019