„Różaniec po Sanktuariach Maryjnych”

W poniedziałek, 10 września 2018 r. zgromadziliśmy się w naszym sanktuarium, aby dziękować za przeżyte uroczystości. Po Mszy św. odprawiliśmy „Różaniec po Sanktuariach Maryjnych”.

– „Czy można w ciągu jednego dnia nawiedzić 47 Sanktuariów Maryjnych?” – zapytał na zakończenie wieczornej Mszy św. ks. Michał. Po Mszy św. rozpoczęliśmy modlitwę różańcową. Rozważając Tajemnice Radosne podążaliśmy po naszym kościele, zatrzymując się na każde „Zdrowaś Maryjo” przy kolejnych wizerunkach koronowanych przez Prymasa Tysiąclecia, a które od 2 sierpnia były eksponowane w naszym sanktuarium.

Na zakończenie pomodliliśmy się także o rychłą beatyfikację Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

* * *

Wystawa „Królowa Polski o wielu obliczach” była w naszym kościele od 2 sierpnia do 10 września. Została ona przygotowana, aby ubogacić trwający Rok Jubileuszowy 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia.

Wystawa prezentowała 47 wizerunków Maryi koronowanych przez Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, począwszy od rekoronowanego obrazu Bogarodzicy Unitów w Chełmie Lubelskim w 1946 r., do Wambierzyckiej Królowej Rodzin koronowanej w 1980 r. Wśród prezentowanych obrazów znajduje się również wizerunek Matki Bożej Miłosierdzia z Piekoszowa, koronowany 8 września 1968 r. Słynące łaskami obrazy oraz figury Matki Bożej stały się inspiracją dla polskiej malarki Bożeny Aleksy do namalowania 47 wizerunków Maryi. Wszystkie kopie namalowała w ciągu 5 lat na prośbę Domu Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Częstochowie.

Wystawa zorganizowana została przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego w Częstochowie, a powstała dzięki jego członkini, Helenie Kupiszewskiej.

– „Zainspirowała mnie pani Helenka Kupiszewska, która w Rzymie, w Domu Polskim zajmowała się zbiorami papieskimi” – wspomina Bożena Aleksy, malarka. – „Ponieważ ja malowałam obrazy do kościołów, ona znała moje obrazy, i zaproponowała mi namalowanie tych obrazów. Malowałam je 5 lat. (…) Powstało ich 47. Było to trudne często dlatego, że nie było dobrych kopii. Musieliśmy jeździć po sanktuariach i prosić, aby w archiwach księża wyszukiwali dla nas te obrazki. Często z malutkich obrazków trzeba było robić powiększenie i z tego malować, takie były trudności”.

Wystawie towarzyszy od dawna przygotowywana przez Helenę Kupiszewską publikacja pt. „Królowa Polski o wielu obliczach”, dotycząca koronowanych przez kard. Wyszyńskiego wizerunków, historii i znaczenia poszczególnych sanktuariów maryjnych. Książka zawiera także m.in. fragmenty homilii Prymasa Tysiąclecia.

– „Nie przypadkowo wystawa trafiła do naszego piekoszowskiego sanktuarium właśnie 2 sierpnia – we wspomnienie Matki Bożej Anielskiej” – mówi ks. kan. Zygmunt Kwieciński, kustosz sanktuarium w Piekoszowie. – „Niech wpatrywanie się i kontemplacja tych cudownych obrazów jeszcze bardziej zbliży nas wszystkich do naszej Niebieskiej Matki – Maryi” – dodaje ks. proboszcz.

– „Malując Matkę Boską ciągle z Nią rozmawiałam, zawierzyłam siebie i całą moją rodzinę” – mówi Bożena Aleksy. – „Malując obrazy, które koronował Kardynał Wyszyński, dowiedziałam się o Jego miłości do Matki Bożej i o Jego zawierzaniu i zaufaniu”.

Celem tej wystawy jest sprowokowanie do tego, żeby poderwać nas do głębszej refleksji nad naszym osobistym stosunkiem do Matki Bożej. –„Prymasowi Wyszyńskiemu bardzo zależało, aby ta relacja do Matki Bożej, aby ten kult Maryjny nie był płytki, tylko ludowy” – przypomina o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów. – „Celem tej wystawy jest również zaproszenie do myślenia o Matce Bożej, naśladowania Jej i ewentualnie nawet do pewnego studium maryjnego czy mariologicznego, a jeśli Pan Bóg pozwoli odkrywać inne przeżycia i inne będą owoce tej wystawy, którą dzisiaj otwieramy, z tego bardzo się cieszymy”.

Liturgia dnia

Msze Święte

W NIEDZIELE (w roku szkolnym)
7.00, 8.30, 10.00, 11.15*, 12.30, 18.00**

W NIEDZIELE (lipiec-sierpień)
i uroczystości przypadające poza niedzielą

7.00, 8.30, 10.00, 12.00, 18.00**

W TYGODNIU:
7.00 i 18.00**

* z homilią dialogowaną dla dzieci

** w okresie jesienno-zimowym, po zmianie czasu o 17:00

Spowiedź

Codziennie 15 minut przed każdą Mszą św.,
w niedziele – w czasie Mszy św.

w I czwartek, I piątek i I sobotę miesiąca:

  • rano od 6:30
  • wieczorem godzinę przed Mszą Świętą (z wyjątkiem soboty)

Kancelaria parafialna

Kancelaria parafialna czynna:
od poniedziałku do piątku przez godzinę po każdej Mszy Świętej.
W soboty, niedziele i uroczystości kancelaria nieczynna.

Zgłoszenia pogrzebu lub do chorego
– o każdej porze dnia

Relacje filmowe

Polecamy