Wyjazd na DZIEŃ OTWARTY WSD w Kielcach

Nasza Parafia organizuje  wyjazd do WSD w Kielcach na Dzień Otwarty Seminarium. Początek 9 maja o godz. 9.00, wyjazd sprzed Kościoła 8.15. Koszt wyjazdu 5 zł. W programie: występ teatru WSD, koncert zespołu kleryckiego, spotkanie z aktorką Magdaleną Waligórską  z serialu „Ranczo”, Msza Św. z ucałowaniem relikwii Św. Jana Pawła II i Św. Stanisław Kostki, zwiedzanie seminarium i posiłek. Zakończenie Dnia Otwartego Seminarium jest planowane na 14.30. Zapisy w zakrystii u ks. Andrzeja, więcej informacji poniżej w “Czytaj więcej”. Na wyjazd mogą się zapisywać wszyscy parafianie, w sposób szczególny zaproszenie kierujemy do młodzieży i Grona Przyjaciół Seminarium. 

Każdego roku w miesiącu maju, drzwi kieleckiego Seminarium, otwierają się szczególnie szeroko dla wszystkich mieszkańców Diecezji Kieleckiej i Województwa Świętokrzyskiego. Już w sobotę, 9 maja odbędzie się „Dzień Otwartych Drzwi”, na który serdecznie zapraszamy wspólnoty parafialne, służbę liturgiczną, rodziny i wszystkich, którzy chcą poznać Nasz Dom. Tegoroczna akcja będzie opierać się na czterech wyjątkowych płaszczyznach: Wiara i Modlitwa, Znane osoby, Pomoc Charytatywna oraz Sport.

Wiara i Modlitwa

Sercem i punktem centralnym naszego Dnia będzie Msza Święta, której będzie przewodniczył nasz Ksiądz Rektor prof. Paweł Tambor. Po jej zakończeniu będziemy mieli możliwość ucałowania relikwii dwóch patronów naszego święta, dwóch wielkich Polaków; św. Jana Pawła II i św. Stanisława Kostki. Ten pierwszy, papież Polak, odwiedził nasze Seminarium podczas swojej pielgrzymki do Ojczyzny w 1991 roku, a św. Stanisław jest w naszym Domu niezwykle czczony, czego wyrazem jest choćby seminaryjna kaplica pod Jego wezwaniem.
Na płaszczyźnie wiary i modlitwy poznacie również kleryckie koła: Koło Miłosierdzia oraz Klerycki Ruch Maryjny. Wspomniane Koło Miłosierdzia tworzą placówki z naszej diecezji, do których diakoni i alumni każdego tygodnia zdążają, aby nieść chorym oraz potrzebującym modlitwę i pomoc. Koło zaprezentuje swoją działalność oraz placówki (np. Dom Księży Emerytów, Onkologię, Dom Dziecka), przez specjalnie przygotowany na 9 maja film. Z kolei Klerycki Ruch Maryjny to koło o bardzo bogatej, ponad 90-letniej już tradycji. Jego przedstawiciele, co środę modlą się we wszystkich Waszych intencjach, które każdego tygodnia nadsyłacie na nasz adres: [email protected]. To koło darzycie ogromnym zaufaniem, skoro intencje modlitewne nadsyłane są np. z Województwa Dolnośląskiego, czy Warmińsko-Mazurskiego. Reprezentanci KRM-u obiecują z kolei prezentację, opowiadającą o ich modlitwie oraz działalności.
Pierwszy z patronów, majowego dnia, św. Jan Paweł II kochał teatr, wiele razy wspominał, że sztuką i literaturą również można wysławiać Pana Boga. Idąc za tym przesłaniem, swój specjalny spektakl przygotował dla was także nasz Seminaryjny Teatr. Jego przedstawicieli doskonale znacie, bo już od wielu lat, między grudniem, a lutym, „na deskach” naszej auli przedstawiają Wam swoje nowe spektakle. Występy Teatru Seminaryjnego cieszą się wśród Was ogromną popularnością, o czym świadczą setki widzów, co zimę przybywających na spektakle.

 

 

Kto śpiewa, ten dwa razy się modli, kto zaś fałszuje, podobno nawet i cztery razy. Trzymajmy się jednak tej pierwszej wersji. Ze swoim występem czeka na Was, nasz zespół Kerygmat. To formacja doskonale znana już w całej Polsce, którą obecnie tworzy grupa 6 kleryków. Seminarzyści tworzący „Kerygmat”, gwarantują utwory z własnej płyty, ale również muzykę powołaniową. Będzie, czego słuchać i pod co, dla Pana Boga tańczyć. Drugim naszym gościem będzie zespół „Good News”. W ostatnim czasie szczególnie znany mieszkańcom parafii pw. Św. Franciszka w Kielcach, czy parafii pw. Trójcy Świętej w Jędrzejowie. Formacja zapowiada, że serca i parkiet zapłonie dla Pana Boga i drugiego człowieka. Osoby, które występują w Good News, znamy z pieszych pielgrzymek kieleckich, z Wiślicy, czy wyjazdów w duchu Taize.
Wciąż mało osób wie, że w kieleckim Seminarium żyły osoby święte. Dlatego też kieleccy klerycy, będą chcieli przybliżyć Wam życie i kapłańską posługę bł. Józefa Pawłowskiego, bł. Jerzego Matulewicza oraz Sługi Bożego księdza Piwowarczyka. Uczynią to przez krótką prezentację.

Znane Osoby

(fot: Filip Janicki) W naszym wypadku bardziej: Znana Osoba. Na nasze zaproszenie, odpowiedziała aktorka, p. Magdalena Waligórska, za co jesteśmy Jej bardzo wdzięczni. Tę aktorkę, wszyscy doskonale kojarzymy z serialu „Ranczo”, który szturmem podbił serca Polaków, sprawiając, że tak wielu z nas zasiada przed telewizorem, by śledzić dalsze losy jego bohaterów. Magdalena Waligórska, pochodzi z naszej, Diecezji Kieleckiej, a dokładnie z Jędrzejowa, więc nie ukrywamy powodów do dumy. 9 maja opowie nam o aktorstwie, teatrze, Jej „początkach” w serialu oraz o działalności charytatywnej, którą tak wytrwale prowadzi. Cieszymy się, że będziemy gościć Osobę, która mimo tylu zawodowych obowiązków i sukcesów, na co dzień znajduje czas, by nieść pomoc drugiemu człowiekowi, troszczyć się o innych ludzi. Z racji, że Pani Magdalena należy do osób niezwykle radosnych, liczymy że Jej uśmiech będzie towarzyszył nam wszystkim również 9 maja.

Pomoc Charytatywna

Dla kieleckiego Seminarium to nie tytuł, a raczej element życia, służby. Jak pisałem już wyżej, bardzo mocno angażuje się w te dzieła charytatywne Koło Miłosierdzia oraz Klerycki Ruch Maryjny, który każdego roku spieszy z pomocą rodzinom ubogim, w ramach ogólnopolskiej akcji Szlachetna Paczka. Dzięki zaangażowaniu naszego ks. Prefekta: Łukasza Zygmunta, już od ponad roku zdążamy z potrzebną pomocą, ale przede wszystkim modlitwą do kieleckich bezdomnych, w których oczach, na każdym wspólnym spotkaniu widzimy wyrazy wdzięczności.
Na dniu otwartym gościć będziemy p. Kingę Antosik. To osoba młoda, studentka. Ma jednak ogromne serce, które w sposób szczególny jest wrażliwe na akcje promujące przeszczepy szpiku kostnego. Pani Kinga, sama była dawcą, a teraz jak tylko może, promuje ten wymiar pomocy w kraju, ale przede wszystkim w naszej małej Ojczyźnie: Województwie Świętokrzyskim. W maju opowie nam o samym przeszczepie i wielu przedsięwzięciach, promujących to szlachetne dzieło.

S jak Sport

W naszych murach to silna dziedzina. Koło Sportowe, działa niezwykle prężnie, a halowa drużyna kleryków bardzo często wraca z turniejów z medalami i pucharami. Przykład, idzie z góry. W reprezentacji Polski Księży, najwięcej jest kapłanów Diecezji Kieleckiej. Przedstawicieli tejże reprezentacji, która 5-krotnie zdobyła mistrzostwo Europy, gościliśmy w Seminarium, w grudniu, razem z zawodniczkami KGHM-u Zagłębia Lubin (piłka nożna) i KSZO Ostrowiec (siatkówka).
Przed nami wizyta zawodniczek AZS UJ Kraków. To młode dziewczyny, reprezentujące swój klub w rozgrywkach piłki nożnej, które opowiedzą nam o swoim życiu, treningach i rzecz jasna meczach. Szykujemy również pewną niespodziankę, o którą razem z nami starają się przedstawiciele klubu MKS Korona Kielce, a więc złoto-krwistej Dumy Kielc. Klub współpracuje z naszą Radą Klerycką, już od września 2014 roku i w przeciągu tego krótkiego czasu, bardzo wiele nam pomógł i w realizacji „niespodzianki też pomoże. W płaszczyźnie sportu dowiemy się również o Duszpasterstwie Sportowców oraz o tym, jaki wpływ na „ludzi sportu” ma wiara oraz modlitwa.

 

Na końcu tylko wspomnę, że od lat, tworzymy czasopismo „Obecni”, którego założycielem i opiekunem jest ks. prof. Rafał Dudała. O seminaryjnej działalności dziennikarskiej, wydawniczej i rzecz jasna o nowych planach czasopisma, opowie Dkn Adam Nowak, sam świętujący 5-lecie pisania dla „Obecnych”.
Od piątku po środę będziemy przemierzać kieleckie szkoły średnie i gimnazja, by promować wśród młodych nasz „Dzień Otwartych Drzwi”. Szkoły „już się ustalają”, celowo jednak ich nie podajemy, by nasza wizyta ,była też dla Was niespodziewana. Odwiedzą Was, klerycy działający w powołaniowym kole „Quo Vadis?”, którzy obiecują, ogromny ładunek radości na wszystkich spotkaniach. Nad „manewrami” po szkołach, czuwa sam opiekun „Quo Vadis?”: ks. prof. Mirosław Kowalski.

DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI

9 MAJA, START GODZINA 9.00

 

Liturgia dnia

Msze Święte

W NIEDZIELE (w roku szkolnym)
7.00, 8.30, 10.00, 11.15*, 12.30, 18.00**

W NIEDZIELE (lipiec-sierpień)
i uroczystości przypadające poza niedzielą

7.00, 8.30, 10.00, 12.00, 18.00**

W TYGODNIU:
7.00 i 18.00**

* z homilią dialogowaną dla dzieci

** w okresie jesienno-zimowym, po zmianie czasu o 17:00

Spowiedź

Codziennie 15 minut przed każdą Mszą św.,
w niedziele – w czasie Mszy św.

w I czwartek, I piątek i I sobotę miesiąca:

  • rano od 6:30
  • wieczorem godzinę przed Mszą Świętą (z wyjątkiem soboty)

Kancelaria parafialna

Kancelaria parafialna czynna:
od poniedziałku do piątku przez godzinę po każdej Mszy Świętej.
W soboty, niedziele i uroczystości kancelaria nieczynna.

Zgłoszenia pogrzebu lub do chorego
– o każdej porze dnia

Relacje filmowe

Polecamy