Ostatnie pożegnanie Śp. ks. Józefa Tkacza

W piątek, 9 października 2020 r. w Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie pożegnaliśmy Śp. Ks. kanonika Józefa Tkacza – naszego Rodaka, byłego proboszcza w Mokrsku Dolnym, Koniuszy i Naramie.

W samo południe rozpoczęła się Msza św. pogrzebowa, której przewodniczył bp Marian Florczyk w koncelebrze z przybyłymi kapłanami.

W homilii bp Florczyk zauważył, że dzisiejsze czasy zmuszają nas do zadawania sobie pytania o sens życia i śmierci. – „Patrzymy na trumnę, cztery deski, a w niej człowiek leżący jak zapałka (…). Przerażają nas widoki zwłok wywożonych ciężarówkami ze szpitali. Jaki jest sens życia?”.

Bp Florczyk nawiązał również do Jana Pawła II, który w „Tryptyku rzymskim” też stawiał sobie pytania o sens życia i śmierci. – „Papież pytał: strumieniu co mi powiesz? Przemijam, jak ty przemijasz, ale to przemijanie ma sens, ma sens, ma sens…”. Biskup stwierdził, że papież odnalazł sens w Jezusie Chrystusie, którego życie ziemskie też przeminęło, umarł na krzyżu, zmartwychwstał i żyje.

Biskup zauważył, że papież był w dialogu z Jezusem Chrystusem. – „W jakim dialogu z Jezusem był Śp. Ks. Józef?”. Następnie hierarcha przypomniał życiorys zmarłego kapłana.

Ks. Józef Tkacz urodził się 12 sierpnia 1931 r. W 1952 r. ukończył liceum w Proszowicach i wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. 1 czerwca 1958 r. przyjął święcenia prezbiteratu z rąk biskupa Czesława Kaczmarka. Pracował w kilku parafiach jako wikariusz. Chciał pracować z ludźmi i dziećmi. Następnie był proboszczem w Mokrsku Dolnym, Koniuszy i Naramie. Od 2006 r. mieszkał w Domu Księży Emerytów w Kielcach. Odszedł do Pana 5 października 2020 r. – we wspomnienie św. Siostry Faustyny Kowalskiej – w 90 roku życia i 63 roku kapłaństwa. Spoczął na cmentarzu parafialnym w Piekoszowie.

Miłosierny Boże, spraw, aby Twój sługa, prezbiter Józef, którego w ziemskim życiu zaszczyciłeś świętym posłannictwem, * radował się wiecznie w niebieskiej chwale. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Liturgia dnia

Msze Święte

W NIEDZIELE (w roku szkolnym)
7.00, 8.30, 10.00, 11.15*, 12.30, 18.00**

W NIEDZIELE (lipiec-sierpień)
i uroczystości przypadające poza niedzielą

7.00, 8.30, 10.00, 12.00, 18.00**

W TYGODNIU:
7.00 i 18.00**

* z homilią dialogowaną dla dzieci

** w okresie jesienno-zimowym, po zmianie czasu o 17:00

Spowiedź

Codziennie 15 minut przed każdą Mszą św.,
w niedziele – w czasie Mszy św.

w I czwartek, I piątek i I sobotę miesiąca:

  • rano od 6:30
  • wieczorem godzinę przed Mszą Świętą (z wyjątkiem soboty)

Kancelaria parafialna

Kancelaria parafialna czynna:
od poniedziałku do piątku przez godzinę po każdej Mszy Świętej.
W soboty, niedziele i uroczystości kancelaria nieczynna.

Zgłoszenia pogrzebu lub do chorego
– o każdej porze dnia

Relacje filmowe

Polecamy