Diamentowy i Perłowy Jubileusz Kapłaństwa

W niedzielę, 14 czerwca 2020 r. przeżywaliśmy w naszej parafii Uroczystość Rocznicy Poświęcenia Kościoła oraz Diamentowy i Perłowy Jubileusz Kapłaństwa naszych Księży Proboszczów.

Przypomnijmy: w 1807 r. ówczesny proboszcz ks. Bernard Bzinkowski rozpoczął budowę nowej świątyni. Wybranym miejscem okazał się plac obok kościoła św. Jakuba od strony południowej. W ciągu trzech lat ks. Bzinkowski postawił mury świątyni na wysokość 10 łokci ponad cokół. Wskutek braku dalszych funduszy budowa została zahamowana. Głód, nieurodzaje, bieda doprowadziły do tego, że budowa kościoła została wznowiona dopiero po 70 latach, tj. w roku 1880. Dnia 2 czerwca 1884 r. nabożeństwa zostały przeniesione do nowego kościoła pod wezwaniem Narodzenia NMP. W tym to też dniu kościół został poświęcony przez księdza biskupa Antoniego Sotkiewicza z Sandomierza. W tym roku minęło 136 lat od tego wydarzenia.

O godz. 10.00 została odprawiona Msza św., w czasie której modliliśmy się w intencji Ks. Proboszcza Zygmunta Kwiecińskiego z okazji 30 rocznicy święceń kapłańskich i ks. Kanonika Tadeusza Palusa – wieloletniego proboszcza naszej parafii – z okazji 60 rocznicy święceń kapłańskich. Mszy św. przewodniczył ks. Kanonik Wojciech Skorupa – dyrektor administracyjny Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, który również obchodzi w tym roku skromny jubileusz – 15-lecie kapłaństwa.

Po Komunii Świętej były oczywiście życzenia dla Kapłanów Jubilatów składane przez przedstawicieli wszystkich grup parafialnych oraz Pana Wójta wraz z członkiniami Rady Gminy.

Słowa wdzięczności wypowiedział również ks. Kanonik Tadeusz Palus, który już na początku został powitany przez wiernych gromkimi brawami.

Z racji Oktawy Bożego Ciała Msza św. zakończyła się procesją eucharystyczną wokół kościoła. Zaśpiewaliśmy także dziękczynne Te Deum Laudamus za dar Kapłaństwa.

Msza św. była transmitowana przez Internet

Liturgia dnia

Msze Święte

W NIEDZIELE (w roku szkolnym)
7.00, 8.30, 10.00, 11.15*, 12.30, 18.00**

W NIEDZIELE (lipiec-sierpień)
i uroczystości przypadające poza niedzielą

7.00, 8.30, 10.00, 12.00, 18.00**

W TYGODNIU:
7.00 i 18.00**

* z homilią dialogowaną dla dzieci

** w okresie jesienno-zimowym, po zmianie czasu o 17:00

Spowiedź

Codziennie 15 minut przed każdą Mszą św.,
w niedziele – w czasie Mszy św.

w I czwartek, I piątek i I sobotę miesiąca:

  • rano od 6:30
  • wieczorem godzinę przed Mszą Świętą (z wyjątkiem soboty)

Kancelaria parafialna

Kancelaria parafialna czynna:
od poniedziałku do piątku przez godzinę po każdej Mszy Świętej.
W soboty, niedziele i uroczystości kancelaria nieczynna.

Zgłoszenia pogrzebu lub do chorego
– o każdej porze dnia

Relacje filmowe

Polecamy