HISTORIA PARAFII

Na zachód od Kielc, wśród leśnych wzgórz pasma świętokrzyskiego, leży miejscowość Piekoszów, gdzie już od ponad 300 lat w swoim Sanktuarium Matka Boża Miłosierdzia wyprasza u Boga liczne łaski dla odwiedzających Ją pątników.

Piekoszów położony jest 10 km. na zachód od Kielc. W XIV w. należał do rodziny Odrowążów, która w 1366 r. ufundowała pierwszy kościół pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła. Od roku 1705 jest tutaj czczony obraz Matki Bożej, namalowany przez nowicjusza Ojców Paulinów w Częstochowie, Krzysztofa Lateckiego w 1691 r. Wizerunek Maryi początkowo był przechowywany na plebani piekoszowskiej. W święto Wniebowstąpienia Pańskiego, 21 maja 1705 r. widziano ten obraz płaczący krwawymi łzami. Wydarzenie zostało opisane przez jednego z naocznych świadków, Józefa Tarło, kapitana Goszczyńskiego. To niezwykle zjawisko dało początek kultowi Matki Bożej Piekoszowskiej. Obraz został przeniesiony do drewnianej świątyni. Do Piekoszowa zaczęły ściągać rzesze wiernych.

W tym czasie parafia należała do archidiecezji gnieźnieńskiej, której administratorem był ks. dr Stanisław Siarkowski. Zainteresował się on bliżej wspomnianym wydarzeniem. Po dokładnym zbadaniu sprawy, 8 sierpnia 1706 r. wydał dekret, uznając obraz za „cudowny”, godny szczególnej czci ze strony wiernych. Ten właśnie obraz dotrwał do naszych czasów, słynąc licznymi łaskami.

W archiwum parafialnym przechowywana jest książka wydana za aprobatą kościelną w 1744 r. pt.: „Port bezpieczny… Maryja w piekoszowskim obrazie …albo cuda obrazu piekoszowskiego”. Opisane są w niej 284 niezwykłe wydarzenia (m.in. cudowne uzdrowienia) z lat 1705-1743.

W 1807 r. ks. proboszcz Bernard Binkowski rozpoczął budowę nowej, okazalej świątyni. Po wzniesieniu murów na około 10 łokci budowa została zatrzymana na 70 lat. Dopiero około roku 1870 ks. kanonik Sylwester Grzybowski, rozpoczął dalsze roboty ukończone. Nowy okazały kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny został konsekrowany 2 czerwca 1884 r. bp. Antoniego Sotkiewicza z Sandomierza.

W 1905 r. ks. Zajączkowski wydał broszurę pt. „Pamiątkę Jubileuszu 200-letniej rocznicy – Cudowny Obraz Najświętszej Maryi Panny w Piekoszowie 1705–1905 r.”. Autor wspomina, że tysiące ludzi w tym cudownym miejscu zanosi gorące modły: „O spokój sumienia, o spokój rodzin i o pożądany pokój dla całego Kościoła świętego oraz chrześcijaństwa”.

W następnych latach również sporządzono zapiski o łaskach uzyskanych za wstawiennictwem Matki Bożej Miłosierdzia. Ponadto wymownym świadectwem są liczne wota umieszczone przy obrazie. Wierni nieustannie zamawiają Msze św. prosząc o ich odprawienie przed ołtarzem Matki Najświętszej. Mają one zarówno charakter dziękczynny, jak i prośby o różne łaski.

Wielka uroczystość miała miejsce dnia 8 września 1968 r. – Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński w asyście biskupów, w obecności ok. 300 kapłanów dokonał uroczystej koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia. W uroczystości uczestniczył także generał paulinów oraz blisko 70.000 wiernych świeckich. Przyczyniło się to do ożywienia kultu maryjnego w Piekoszowie, dokąd coraz liczniej zaczęli przybywać czciciele Maryi, nie tylko z pobliskich miejscowości, ale z całej Polski.

W nocy z 14 na 15 stycznia 1983 r. dokonano świętokradzkiego rabunku koron zdobiących obraz. Podjęto liczne akty zadośćuczynienia. Podjęto starania przygotowujące do powtórzenia aktu koronacji. Aktu rekoronacji dokonał Prymas Polski kard. Józef Glemp dnia 18 maja 1986 r.

Przy sanktuarium od 1993 r. funkcjonuje Dom dla Niepełnosprawnych, prowadzony przez Caritas Diecezji Kieleckiej, którego projektantem jest arch. Andrzej Głowacki. W ośrodku odpowiednio przystosowanym i wyposażonym mieszczą się sale rehabilitacyjne, basen, gabinety lekarskie i specjalistyczne, zakład opiekuńczo-leczniczy, Dom Pomocy Społecznej oraz kaplica Matki Bożej Ostrobramskiej. Co roku odbywają się tutaj unikatowe turnusy rehabilitacyjne z elementami rekolekcji. Na placu przed domem znajduje się figura Matki Bożej z 1816 r. – to wotum ówczesnego proboszcza ks. Bzinkowskiego. Pensjonariusze w czasie pobytu w tym domu, chętnie nawiedzają piekoszowskie sanktuarium – wzywając wstawiennictwa Matki Bożej Miłosierdzia.

Rok 2018 był Rokiem Jubileuszu 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia. Główne uroczystości obchodzone były w dniach 8 i 9 września 2018 r. Na zakończenie Jubileuszu w niedzielę, 18 listopada 2018 r. do Piekoszowa przybył Prymas Polski abp Wojciech Polak, Metropolita Gnieźnieński. W czasie uroczystej Mszy św. Ksiądz Prymas dokonał poświęcenia „szaty dla Maryi” – wyjątkowego wotum na Rok Jubileuszowy.

Coraz częściej wierni z Kielc przyjeżdżają do Piekoszowa, aby polecić swoje sprawy Tej, która jest Wszechmocą Błagającą. Na uroczystość odpustową, 8 września przybywają pielgrzymki piesze, zwłaszcza z dekanatu piekoszowskiego. Piekoszowska Matka Miłosierdzia wciąż czeka na nowych pielgrzymów, gotowa wysłuchać wszystkich i doprowadzić do pełnego zjednoczenia ze swym Synem.

Księgi metrykalne: ochrzczonych, zaślubionych, zmarłych od 1868 r.

Do parafii należą: Piekoszów, Jaworznia (część), Gniewce, Łaziska, Wincentów, Wincentów – Zręby, Podzamcze Piekoszowskie, Micigózd i Julianów

Szkoły:
Zespół Placówek Oświatowych w Piekoszowie
Zespół Oświatowych Placówek Integracyjnych w Micigoździe

Kapłani pochowani na miejscowym cmentarzu:
ks. Stanisław Kurdybanowski – 1981 r.
ks. Józef Bogusław Budziosz – 1988 r.
ks. Jan Snoch – 2008 r.

MATKO MIŁOSIERDZIA,
WSTAWIAJ SIĘ ZA NAMI DO TWOJEGO SYNA!

• 97 475
  • 34 359