W poniedziałek, wtorek i środę VI tygodnia wielkanocnego obchodzone są Dni Krzyżowe. Są to dni błagalnej modlitwy o urodzaje i zachowanie od klęsk żywiołowych.
Obchód Dni Krzyżowych zapoczątkował w Galii ok. 470 r. biskup Mamert, w związku z klęskami nieurodzaju, trzęsienia ziemi i wojny. Nazwa Dni Krzyżowe wywodzi się stąd, że modlono się wówczas, idąc w procesji z głównego kościoła do innych kościołów, kaplic i krzyży przydrożnych. Od IX w. śpiewano podczas procesji Litanię do Wszystkich Świętych. W średniowieczu w takich procesjach brali udział także królowie, magnaci, władze danego miasta, lud – wszyscy zazwyczaj w strojach pokutnych. W niektórych miejscowościach poświęcano popiół i posypywano nim uczestniczących w procesji.
Obecnie Dni Krzyżowe nazywane są dniami modlitw o dobre urodzaje i za kraje głodujące, które przypadają na 23-25 maja br..
Po południu w niedzielę 22 maja odbędzie się modlitwa i poświęcenie pól w miejscowościach naszej parafii. Jeden z kapłanów uda się do Jaworzni, Gniewiec, Łazisk, Wincentowa oraz Wincentowa-Zrębów. Drugi zaś na Podzamcze, do Micigozdu i Julianowa.
Zapraszamy do wspólnej modlitwy pod wyznaczone krzyże w poszczególnych miejscowościach, przy których gromadzimy się aby pomodlić się także Nabożeństwem Majowym.
Obrzęd poświęcenia pól jest pięknym zwyczajem, w którym prosimy o ochronę plonów i błogosławieństwo pracy ale jednoczenie dziękujemy za dar chleba codziennego i innych darów, które otrzymujemy z Bożej ręki.