Dożynki dekanalne 2023

Zgodnie z wieloletnią tradycją przed odpustem ku czci Narodzenia Najświętszej Marii Panny odbyły się w naszej parafii dekanalne dożynki. Przybyli przedstawiciele całego dekanatu piekoszowskiego z parafii: Piekoszów (w tym roku wieniec wykonali mieszkańcy Podzamcza) Szczukowice, Łosień, Rykoszyn, Jaworznia, Strawczyn, Chełmce, Wierna Rzeka, Ćmińsk. Obecni byli również przedstawiciele władz Miasta i Gminy Piekoszów z panem burmistrzem Zbigniewem Piątkiem.

Dziękczynienie za plony rozpoczęło się przed obrazem Matki Bożej Miłosierdzia, gdzie poszczególne delegacje zatrzymywały się na chwilę modlitwy. Następnie wszyscy udali się do ołtarza polowego, gdzie była sprawowana koncelebrowana Msza święta, której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił o. Bogumił Kusiak OFMcap. W homilii, w której przedstawił ideę dziękczynienia Panu Bogu za plony i piękno przyrody, wskazywał na wkład Świętego Franciszka w jasne wyrażanie relacji między naturą a człowiekiem, który wykorzystuje i przekształca dobra z niej pochodzące. Uroczystości zakończyły się procesją eucharystyczną wokół Kościoła, w czasie której niesiono również poświęcone na Eucharystii wieńce z poszczególnych parafii. 

Wspaniałym zwieńczeniem dzisiejszego święta plonów był koncert pt. „Polska w moim sercu”, w którym wystąpili: Wiktor Kowalski – baryton, Kamila Wawrzeńczyk – sopran, ks. Sławomir Dręgowski – akordeon, Piotr Matuszewski – fortepian.

Artyści dysponujący wspaniałymi głosami operowymi przedstawili piosenki i pieśni patriotyczne, religijne oraz wiele standardów muzyki poważnej. Poszczególne utwory były przeplatane komentarzem, który naświetlił okoliczności wielkich wydarzeń z historii Polski, którym towarzyszyły pieśni i piosenki pisane ku pokrzepieniu serc. Przypomniane zostało również nauczanie Jana Pawła II o patriotyzmie, które Papież szeroko rozwinął szczególnie w ramach odbywanych do Polski pielgrzymek. Koncert spotkał się z szerokim zainteresowaniem. Nasz parafialny Kościół był wypełniony po brzegi. Wydarzenie zakończyło się wielokrotnymi prośbami o bisy, którym artyści parokrotnie ulegli.

Liturgia dnia

Msze Święte

W NIEDZIELE (w roku szkolnym)
7.00, 8.30, 10.00, 11.15*, 12.30, 18.00**

W NIEDZIELE (lipiec-sierpień)
i uroczystości przypadające poza niedzielą

7.00, 8.30, 10.00, 12.00, 18.00**

W TYGODNIU:
7.00 i 18.00**

* z homilią dialogowaną dla dzieci

** w okresie jesienno-zimowym, po zmianie czasu o 17:00

Spowiedź

Codziennie 15 minut przed każdą Mszą św.,
w niedziele – w czasie Mszy św.

w I czwartek, I piątek i I sobotę miesiąca:

  • rano od 6:30
  • wieczorem godzinę przed Mszą Świętą (z wyjątkiem soboty)

Kancelaria parafialna

Kancelaria parafialna czynna:
od poniedziałku do piątku przez godzinę po każdej Mszy Świętej.
W soboty, niedziele i uroczystości kancelaria nieczynna.

Zgłoszenia pogrzebu lub do chorego
– o każdej porze dnia

Relacje filmowe

Polecamy