Obchody Świąt Wielkiej Nocy w naszej parafii

Święta Zmartwychwstania Pańskiego są dla chrześcijan najważniejszym czasem świątecznym, w którym celebrują fundamentalną prawdę swojej wiary. Okres szczególnych obchodów tych świąt rozpoczyna się już w Niedzielę Palmową, kiedy wspominamy chwalebny wjazd Jezusa do Jerozolimy. Był to ostatni dzień naszych parafialnych rekolekcji wielkopostnych, które wygłosił o nas o. prof. Bogdan Giemza, salwatorianin. W tym dniu zgodnie z tradycją przynieśliśmy do kościoła gałązki palowe, które zostały pobłogosławione. Uroczyste procesyjne wejście na liturgię Niedzieli Palmowej w naszym sanktuarium odbyło się przed Mszą Świętą o godzinie 10:00, której przewodniczył ojciec rekolekcjonista.

W bieżącym roku Święte Triduum Paschalne, a więc trzy szczególne dni poprzedzające Świętą Noc Zmartwychwstania przypadły na 14-16 kwietnia. 

W Wielki Czwartek nasi duszpasterze udali się na uroczystą Eucharystię po przewodnictwem księdza biskupa ordynariusza Jana Piotrowskiego w asyście biskupów pomocniczych Mariana i Andrzeja i uczestniczyli w tzw. Mszy Krzyżma. W czasie jej trwania biskup błogosławi oleje chorych, których używa się do sakramentu Namaszczenia Chorych oraz Olej Krzyżma, który używany jest do pozostałych Sakramentów: Chrztu, Bierzmowania, Kapłaństwa. Wieczorem w naszym Sanktuarium odbyła się Msza Wieczerzy Pańskiej rozpoczynająca Święte Triduum Paschalne. Uobecnia i upamiętnia ona ustanowienie Sakramentów: Kapłaństwa i Eucharystii. Z tej racji przedstawiciele wspólnot parafialnych złożyli naszym kapłanom życzenia. Homilie w tym dniu wygłosił do nas ks. Szymon. Po zakończonej Eucharystii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do tzw. ciemnicy, gdzie parafianie i pielgrzymi adorowali Go do późnych godzin nocnych.

W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Eucharystii. O godzinie 16:00 spotkaliśmy się na nabożeństwie Drogi Krzyżowej, aby jeszcze lepiej przygotować się na przeżycie Liturgii Męki Pańskiej, w czasie której słuchaliśmy i kontemplowaliśmy ostatnie chwile z ziemskiego życia Jezusa odczytując Ewangelię Męki Pańskiej według św. Jana. Rozważanie pasyjne wygłosił do nas ks. Karol. Po zakończonej liturgii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do grobu Bożego, który w tym roku nawiązywał do toczącej się u naszego wschodniego sąsiada wojny. Chrystus w perspektywie zarysu Ukrainy został złożony w zrujnowanym ukraińskim mieście, aby wyrazić prawdę, że tam, gdzie zabija się człowieka, zabija się samego Boga.

O godzinie 20:00 odbyło się Misterium Męki Pańskiej prowadzone przez panią Antoninę Krzysztoń, w którym wzięło udział kilkaset osób; naszych parafian jak również przybyłych gości. Wspólnie kontemplowaliśmy co Chrystus dla nas wycierpiał i czego dokonał dla człowieka. Od godziny 21:30 na adorację Najświętszego Sakramentu zaprosiła nas Schola Młodzieżowa “Elohim”, której piękny śpiew zatapiał nas w uwielbieniu Chrystusa obecnego pośród nas. 

W Wielką Sobotę w godzinach dopołudniowych zwyczajowo udaliśmy się do kościoła i pod figurki rozsiane na terenie naszej parafii, aby złożyć przygotowane pokarmy na stół wielkanocny do błogosławieństwa. Była to okazja do przypomnienia najmłodszym co symbolizują poszczególne pokarmy znajdujące się w “koszyczku. tylko w samym sanktuarium w poświęceniu wzięło udział ok. 400 dzieci, które doskonale poradziły sobie z odpowiedziami na pytania o symbolikę pokarmów. 

W godzinach wieczornych wspólnota parafialna zgromadziła się na pięknej Liturgii Wigilii Paschalnej, którą rozpoczęliśmy od poświęcenia ognia przed kościołem. Następnie udaliśmy się w procesji za Paschałem symbolizującym Zmartwychwstałego Chrystusa do świątyni, aby tam wysłuchać Orędzia Wielkanocnego oraz rozbudowanej Liturgii Słowa opowiadającej o dziełach jakich Bóg dokonał w dziejach ludzkości. Ksiądz Proboszcz w homilii zwrócił się także do obecnych obywateli Ukrainy, którzy uczestniczyli z nami w tym świętowaniu, co jak podkreślali po zakończonej uroczystości było dla nich wielkim zaskoczeniem i radością. 

W poranek Niedzieli Wielkanocnej, o godzinie 6:00 wyruszyliśmy przed Eucharystią w procesję rezurekcyjną, aby ogłosić światu radosną nowinę, że Chrystus pokonał śmierć i zwyciężył zmartwychwstając niosąc światu światło nadziei. 

Liturgia dnia

Msze Święte

W NIEDZIELE (w roku szkolnym)
7.00, 8.30, 10.00, 11.15*, 12.30, 18.00**

W NIEDZIELE (lipiec-sierpień)
i uroczystości przypadające poza niedzielą

7.00, 8.30, 10.00, 12.00, 18.00**

W TYGODNIU:
7.00 i 18.00**

* z homilią dialogowaną dla dzieci

** w okresie jesienno-zimowym, po zmianie czasu o 17:00

Spowiedź

Codziennie 15 minut przed każdą Mszą św.,
w niedziele – w czasie Mszy św.

w I czwartek, I piątek i I sobotę miesiąca:

  • rano od 6:30
  • wieczorem godzinę przed Mszą Świętą (z wyjątkiem soboty)

Kancelaria parafialna

Kancelaria parafialna czynna:
od poniedziałku do piątku przez godzinę po każdej Mszy Świętej.
W soboty, niedziele i uroczystości kancelaria nieczynna.

Zgłoszenia pogrzebu lub do chorego
– o każdej porze dnia

Relacje filmowe

Polecamy