Obchody Uroczystości Bożego Ciała [FOTO]

W czwartek 3 czerwca br. obchodziliśmy jedną z największych uroczystości liturgicznych w Kościele katolickim. W naszym piekoszowskim sanktuarium główny obchód rozpoczęliśmy o godzinie 10:00 sprawowaną Mszą świętą, której przewodniczył ks. Zygmunt Kwieciński – proboszcz naszej parafii. W swojej homilii przybliżył nam postać Sługi Bożej Marty Robin, francuskiej mistyczki żyjącej w XX w. W oparciu o historie jej życia ukazał siłę i Bożą potęgę, której udziela Bóg przyjmującym Jego Najświętsze Ciało i Krew.

Po zakończonej Mszy świętej wyruszyliśmy licznie w procesji Eucharystycznej do czterech ołtarzy, przy których wysłuchaliśmy Ewangelii opowiadających o cudach, w których Jezus karmił ludzi chlebem zapowiadając tym samym Pokarm eucharystyczny. Błagaliśmy również Boga w suplikacjach o oddalenie klęsk i niebezpieczeństw.

Na czele procesji krzyż – już od kilkudziesięciu lat – poniósł Pan Edmund, druh OSP w Piekoszowie. Najświętszemu Sakramentowi przemierzającemu ulice naszej miejscowości asystowała Liturgiczna Służba Ołtarza, dzieci ścielące dywan z płatków kwiatów oraz Dziecięce Rycerstwo Niepokalanej wraz ze swoim pocztem sztandarowym. W uroczystościach czynny udział wzięli także nasi Strażacy z OSP w Piekoszowie, którzy dbali także o nasze bezpieczeństwo zapewniając wraz z Policją odpowiednie kierowanie ruchem. Panie ze wspólnot maryjnych w odświętnych strojach chętnie podjęły feretrony z wizerunkami: Matki Bożej Fatimskiej oraz świętych a także różaniec, które poniosły przez całą procesję.

Dopełniliśmy naszego świadectwa wiary powracając na plac kościelny, gdzie przy ołtarzu polowym odśpiewaliśmy uroczyste “Te Deum”.

Wyrażamy naszą wdzięczność ministrantom, dzieciom i ich rodzicom, Dziecięcemu Rycerstwu Niepokalanej, druhnom i druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Piekoszowie, Policji, paniom ze wspólnot maryjnych niosącym feretrony, naszym siostrom zakonnym oraz paniom przygotowującym nasz kościół i jego otoczenie, osobom, które przygotowały piękne ołtarze na trasie procesji, wszystkim, którzy przystroili swoje domy i podwórka, aby w ten sposób wyrazić i wyznać swoją wiarę oraz wszystkim parafianom za wspólną modlitwę i liczny udział w tych pięknych obchodach Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej.

Serdecznie zachęcamy do udziału codziennie o 18:00 w oktawie Uroczystości, która potrwa do czwartku (10 czerwca br.).

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa potocznie zwana Bożym Ciałem to uroczystość dla uczczenia Jezusa Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie, obchodzona jest w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego. Jest świętem nakazanym. Po raz pierwszy uroczystość obchodzona była w Leodium w 1246, a w 1317 ustanowiona jako święto dla całego Kościoła zachodniego. W Polsce zostało wprowadzone przez biskupa Nankera na synodzie w Krakowie w 1320.