PIELGRZYMKA MĘŻCZYZN

Podobnie jak rok temu w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II w dniu 22 października 2023 roku zorganizowaliśmy “Pielgrzymkę mężczyzn”. Trasa tegorocznej pielgrzymki wiodła do Markowej. O godzinie 5:30 w niedzielę 36 mężczyzn wyruszyło autokarem do miejsca, gdzie niedawno odbyła się uroczystość beatyfikacji rodziny Ulmów Józefa i Wiktorii – rodziców oraz siedmiorga ich dzieci, w tym najmłodsze z nich nienarodzone (w łonie matki), zamordowanych przez niemieckich okupantów. Cała tragedia rozegrała się 24 marca 1944 roku. Wczesnym rankiem pod dom Ulmów zajechali hitlerowcy i rozstrzelali przechowywanych przez nich rodzinę Goldmanów – Żydów, którzy znaleźli schronienie na strychu ich domu. Następnie rozstrzelali Wiktorię Józefa jak i ich małe dzieci. W Kościele Parafialnym w Markowej odprawiliśmy Eucharystię i uczciliśmy umieszczone w bocznej nawie relikwie błogosławionych. Po Mszy Świętej zwiedziliśmy muzeum rodziny Ulmów, które w przejmujący sposób dokumentuje ogrom zła, jakie przyniosła okupacja i prześladowania Niemców skierowane przeciwko narodom Polaków i Żydów.
Następnie udaliśmy się do Strachociny – sanktuarium św. Andrzeja Boboli. Wyczerpujących informacji o kulcie św. Andrzeja udzieliła nam siostra Klara Machulska, franciszkanka pochodząca z kielecczyzny z parafii Brzeziny.
Smaczny obiad był przygotowaniem do dalszej części pielgrzymki, bardziej rekreacyjnej. Była nią wizyta nad Soliną. Przepiękne krajobrazy, śliczna jesienna przyroda okalająca zalew Soliński. “Zielone wzgórza nad Soliną… ” Piotra Szczepanika zamieniły swą szatę na złoto-czerwono-brązową.
Pięknie było to obserwować, płynąc statkiem po jeziorze. Udało się nam zarezerwować rejs po jeziorze i w miłym towarzystwie kapitana statku zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Byliśmy zachwyceni zachodzącym słońcem, tęczą i innymi “zjawiskowymi” widokami. Panowie (a wśród nich pięciu nastolatków, gdyż byli obecni ojcowie z synami) zgodnie podkreślali wyjątkowość przeżywania takich wspólnych chwil.
Do Piekoszowa wróciliśmy około godziny 22:30. Dziękujemy kierowcy panu Mateuszowi za bezpieczne prowadzenie autokaru. Bogu dziękujemy za ten piękny czas.