Poświęcenie pokarmów i obchody Wielkiej Nocy wyznawców Prawosławia i Gerkokaolików

W minioną niedzielę 24 kwietnia br. wyznawcy Prawosławia i Grekokatolicy obchodzili Wielkanoc. W naszym sanktuarium odbyła się w tym dniu Eucharystia z udziałem chrześcijan ze wschodu. Celebrowali ją ksiądz Proboszcz oraz ksiądz Karol, który sprawował Msze Świętą w intencji narodu ukraińskiego, za wszystkich obecnych oraz za ich bliskich, którzy walczą w obronie swojej ojczyzny na Ukrainie. Na zakończenie ksiądz Proboszcz pobłogosławił przyniesione przez wyznawców Prawosławia i Grekokatolików koszyczki z pokarmami. 

Nie zabrakło wspólnych życzeń oraz słów wdzięczności płynących od naszych gości. Po zakończonej Eucharystii w starej plebanii mieszkańcy oraz goście zebrali się na wspólnej celebracji Wielkanocy.

Rozbieżność dat obchodów Zmartwychwstania Chrystusa wynika z różnych kalendarzy, którymi posługują się wyznania. Jest to w przypadku katolików kalendarz gregoriański, a w przypadku Prawosławnych i Gerkokatolików kalendarz juliański. W obu przypadkach Wielkanoc przypada na pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca z tą dodatkową różnicą, że w przypadku obrządków wschodnich święta obchodzone są dopiero po zakończeniu żydowskiej paschy.

Liturgia dnia

Msze Święte

W NIEDZIELE (w roku szkolnym)
7.00, 8.30, 10.00, 11.15*, 12.30, 18.00**

W NIEDZIELE (lipiec-sierpień)
i uroczystości przypadające poza niedzielą

7.00, 8.30, 10.00, 12.00, 18.00**

W TYGODNIU:
7.00 i 18.00**

* z homilią dialogowaną dla dzieci

** w okresie jesienno-zimowym, po zmianie czasu o 17:00

Spowiedź

Codziennie 15 minut przed każdą Mszą św.,
w niedziele – w czasie Mszy św.

w I czwartek, I piątek i I sobotę miesiąca:

  • rano od 6:30
  • wieczorem godzinę przed Mszą Świętą (z wyjątkiem soboty)

Kancelaria parafialna

Kancelaria parafialna czynna:
od poniedziałku do piątku przez godzinę po każdej Mszy Świętej.
W soboty, niedziele i uroczystości kancelaria nieczynna.

Zgłoszenia pogrzebu lub do chorego
– o każdej porze dnia

Relacje filmowe

Polecamy