Radosne dziękczynienie wiernych dekanatu i gminy Piekoszów za tegoroczne plony

W niedzielę 5 września 2021 roku przy piekoszowskim Sanktuarium odbyły się dekanalno-gminne dożynki. Wielkie święto dziękczynienia za tegoroczne plony. Uroczystość rozpoczęła się o 11:30 od powitania delegacji parafii naszego dekanatu oraz pocztów sztandarowych: Gminy Piekoszów, Ochotniczej Straży Pożarnej w Piekoszowie, Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Pszczelarzy oraz Dziecięcego Rycerstwa Niepokalanej działającego przy naszej parafii. Liczni wierni przybywali z różnych stron gminy z pięknymi i bogato zdobionymi wieńcami dożynkowymi, aby – jak niegdyś pradziadkowie, dziadkowie i ojcowie – oddać hołd i cześć Matce Bożej Miłosierdzia- naszej piekoszowskiej Pani. 

Następnie przedstawiciele wspólnot złożyli swoje wieńce przy ołtarzu polowym, gdzie o godzinie 12:00 rozpoczęła się Eucharystia dziękczynna. Sprawowana ona była przez ks. Tadeusza Lalewicza, proboszcza parafii w Rykoszynie i ojca duchownego kapłanów naszego dekanatu w koncelebrze kustosza piekoszowskiego sanktuarium, proboszcza parafii w Piekoszowie ks. Zygmunta Kwiecińskiego oraz wikariusza parafii w Łosieniu ks. Sebastiana Brzozę.

Na początku liturgii zostały poświęcone wieńce dożynkowe ustawione przed ołtarzem, jako wyraz wdzięczności za tegoroczne plony i prośba o zachowanie pól i zagonów od niebezpieczeństw i nieurodzajów, ale także prośba o uświęcenie pracy ludzkiej. Ks. Tadeusz zaznaczył w homilii, że wyrażając wdzięczność Bogu za Jego dary, człowiek oddaje Mu cześć jako Stwórcy wszystkiego, ale także wówczas przywraca swoją godność jako tego, któremu został powierzony pod opiekę cały świat. Podkreślił także, w odniesieniu do Ewangelii, że każdy z nas a zwłaszcza ten zagubiony, i głuchy na głos Boży potrzebuje wspólnoty. Szczególnie tej wspólnoty, którą jest rodzina.

W uroczystej procesji z darami zostały złożone m.in. chleby, które ponieśli do ołtarza przedstawiciele wspólnot parafialnych naszego dekanatu jako wyraz wdzięczności Bogu za dar pożywienia i uchronienie nas od głodu, ale także jako pamięć o potrzebie dzielenia się chlebem i ofiarowania go potrzebującym. W imieniu wszystkich mieszkańców gminy Piekoszów chleby złożyli Wójt Gminy Pan Zbigniew Piątek oraz Przewodnicząca Rady Gminy Pani Barbara Drogosz.

Po zakończonej Eucharystii odbyła się procesja Eucharystyczna dookoła piekoszowskiego sanktuarium. Przy Najświętszym Sakramencie asystowali nasi piekoszowscy strażacy niosąc baldachim oraz świece. Po procesji zgromadzeni wierni odśpiewali Bogu hymn uwielbienia “Te Deum laudamus” – Ciebie Boga wysławiamy. Na zakończenie zostało udzielone wszystkim błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Pan Wójt w swoim przemówieniu podziękował wszystkim, który pracują na roli i dla drugiego człowieka, aby temu nie zabrakło codziennego chleba. Wyraził swoją wdzięczność wszystkim przybyłym na uroczystość delegacjom i mieszkańcom naszej gminy oraz życzył, aby nigdy nie zabrakło nam chleba, który zawsze będzie dzielony. 

W drugiej części spotkania zaprezentował się zespół folklorystyczny “Piekoszowianie”, który przedstawił montaż słowno-muzyczny nt. dożynek. Każdy występ został ciepło i radośnie przyjęty, co zebrani potwierdzali gromkimi oklaskami.

Na koniec zwyczajowo został pobłogosławiony przez naszego Księdza Proboszcza chleb, którego skosztował każdy przybyły. W ten sposób tym pięknym akcentem zakończyliśmy radosny obchód święta wdzięczności za tegoroczne plony! Do zobaczenia za rok! 

Liturgia dnia

Msze Święte

W NIEDZIELE (w roku szkolnym)
7.00, 8.30, 10.00, 11.15*, 12.30, 18.00**

W NIEDZIELE (lipiec-sierpień)
i uroczystości przypadające poza niedzielą

7.00, 8.30, 10.00, 12.00, 18.00**

W TYGODNIU:
7.00 i 18.00**

* z homilią dialogowaną dla dzieci

** w okresie jesienno-zimowym, po zmianie czasu o 17:00

Spowiedź

Codziennie 15 minut przed każdą Mszą św.,
w niedziele – w czasie Mszy św.

w I czwartek, I piątek i I sobotę miesiąca:

  • rano od 6:30
  • wieczorem godzinę przed Mszą Świętą (z wyjątkiem soboty)

Kancelaria parafialna

Kancelaria parafialna czynna:
od poniedziałku do piątku przez godzinę po każdej Mszy Świętej.
W soboty, niedziele i uroczystości kancelaria nieczynna.

Zgłoszenia pogrzebu lub do chorego
– o każdej porze dnia

Relacje filmowe

Polecamy