Rocznica narodzin dla nieba Świętego

2 kwietnia 2005 roku na placu św. Piotra zastępca Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej abp Leonardo Sandri podał do publicznej wiadomości komunikat: “Drodzy bracia i siostry o godzinie 21:37 nasz ukochany Ojciec Święty Jan Paweł II powrócił do domu Ojca”. Wszyscy chrześcijanie a razem z nimi niemal cały świat zatrzymał się w zadumie nad życiem wielkiego papieża Polaka. Sześć dni później przed Bazyliką św. Piotra w Watykanie odbyły się bezprecedensowe uroczystości pogrzebowe, które zgromadziły największą w czasach współczesnych liczbę dostojników i pielgrzymów. Wzięło w nim udział ponad 200 zagranicznych przywódców państw. Poza placem św. Piotra w uroczystościach uczestniczyło ponad 4 000 000 pielgrzymów, głównie z Polski. Pogrzeb Jana Pawła II był Jednym z największych, o ile nie największym, zgromadzeniem chrześcijan w historii świata i największym z dotychczasowych pogrzebów znanych w historii świata. Te dane pokazują jak wielkim szacunkiem na świecie był otaczany Karol Wojtyła, papież Jan Paweł II.

Każdego roku rocznica śmierci papieża Polaka jest okazją do przybliżenia jego postaci w pierwszym rzędzie samym sobie a następnie młodemu pokoleniu, które zna go wyłącznie “z obrazków”. Jan Paweł II obok wielkich dokonań społeczno-politycznych na całym świecie pozostawił po sobie nieprzebraną spuściznę nauczania od zwyczajnych homilii, audiencji po listy pasterskie i encykliki. Jak określił to abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, który pracował nad procesem beatyfikacyjnym Jana Pawła II “wydawało się nam, że papież szybciej pisze niż my czytamy”.

Teraz, kiedy przychodzi nam mierzyć się z dyskusjami nad jego życiem i postawą wobec zła, które obecne jest w świecie niezbędnym jest, aby bliżej poznać postać Jana Pawła II nie tylko z drugorzędnych faktów jak ulubiona pieśń czy ciastka, ale z jego wciąż żywego nauczania i drogowskazów jakie nam zostawił jako lekarstwo na wiele bolączek, które targają naszymi społeczeństwami, rodzinami a także nami samymi. Dlatego poniżej zamieszczamy propozycje, które przybliżą nie tylko jego życiorys ale także jego ewangeliczną myśl w odniesieniu do różnych rzeczywistości, które nas dotykają.

Film “Jan Paweł II, papież nadziei”

Pozostałe filmy o papieżu Polaku

Wybrane dokumenty z nauczania papieskiego dostępne tutaj.

Karol Wojtyła był także poetą. Jedno z bardziej znanych jego dzieł możemy odsłuchać poniżej: