Rocznica rekoronacji obrazu Matki Bożej

Dnia 18 maja 2020 r. przypada 34 rocznica rekoronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia, której dokonał kard. Józef Glemp – Prymas Polski.

W nocy z 14 na 15 stycznia 1983 r. świętokradzka ręka sprofanowała Cudowny Obraz i dokonała kradzieży koron. Pragniemy nowymi koronami wynagrodzić świętokradzki czyn i uczcić Matkę Bożą wraz z Jej Synem – tymi słowami o kradzieży koron poinformował wiernych Biskup Kielecki Stanisław Szymecki, zapraszając ich do Piekoszowa na uroczystość rekoronacji.

Początkowo rekoronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia miał dokonać abp Luigi Pogii, Nuncjusz Apostolski w Polsce, jednak ze względu na nominację na nuncjusza we Włoszech, odwołany został jego przyjazd do diecezji kieleckiej. Uroczystość rekoronacji odbyła się jednak w zaplanowanym dniu – w niedzielę, 18 maja 1986 r., a dokonał jej kard. Józef Glemp, Prymas Polski.

W homilii kard. Józef Glemp zwrócił uwagę na zbieżność dat. – Przeżywamy dziś Zesłanie Ducha Świętego w naszym wielkim Wieczerniku w Piekoszowie. Jest z nami Matka Najświętsza, czczona naszymi sercami. Jest z nami Jezus Chrystus, Jego Duch, Duch Święty, który odnawia i dzisiaj oblicze ziemi (…). Dzień 18 maja to dzień rocznicy urodzin Ojca Świętego. To ku niemu kierujemy z wdzięcznością za nauczanie, jakie daje światu, nasze myśli. Nasze modlitwy w obecności Matki Najświętszej w 66 rocznicę jego urodzin kierujemy więc ku Wzgórzu Watykańskiemu, ażeby wspomagać go modlitwą, naszą wiernością i żeby wyrazić tę wielką jedność Kościoła, która nie zna odległości, nie zna przestrzeni, bo jest zespolona w jednym Duchu Świętym, który tchnie po całym ziemskim globie.

– Niech nasza cudowna Matka Boża Piekoszowska wyprasza nam biskupom, kapłanom, diakonom, siostrom zakonnym, małym dzieciom, ambitnej młodzieży, zatroskanym rodzicom, tę siłę, która nie pochodzi od nas, ale która dana jest jako światło przez Ducha Świętego. Niech moc, która jest ku odnowie oblicza ziemi, dotknie nasze oblicza – mówił kard. Józef Glemp

Po Mszy św. na niebie ukazała się piękna tęcza, którą wszyscy obecni na uroczystości do dzisiaj wspominają.

 

WIZERUNKI
MATKI BOŻEJ MIŁOSIERDZIA

Pierwsze korony nałożone przez Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego,
8 września 1968 r.

* * *

Drugie korony nałożone przez Prymasa Polski kard. Józefa Glempa,
18 maja 1986 r.

* * *

Trzecie korony i szata poświęcona przez Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka,
18 listopada 2018 r.

* * *

Liturgia dnia

Msze Święte

W NIEDZIELE (w roku szkolnym)
7.00, 8.30, 10.00, 11.15*, 12.30, 18.00**

W NIEDZIELE (lipiec-sierpień)
i uroczystości przypadające poza niedzielą

7.00, 8.30, 10.00, 12.00, 18.00**

W TYGODNIU:
7.00 i 18.00**

* z homilią dialogowaną dla dzieci

** w okresie jesienno-zimowym, po zmianie czasu o 17:00

Spowiedź

Codziennie 15 minut przed każdą Mszą św.,
w niedziele – w czasie Mszy św.

w I czwartek, I piątek i I sobotę miesiąca:

  • rano od 6:30
  • wieczorem godzinę przed Mszą Świętą (z wyjątkiem soboty)

Kancelaria parafialna

Kancelaria parafialna czynna:
od poniedziałku do piątku przez godzinę po każdej Mszy Świętej.
W soboty, niedziele i uroczystości kancelaria nieczynna.

Zgłoszenia pogrzebu lub do chorego
– o każdej porze dnia

Relacje filmowe

Polecamy