Sympozjum “Oto Matka Twoja” za nami!

W środę, 13 czerwca 2018 r. w Bibliotece Centrum Kultury w Piekoszowie odbyło się Sympozjum naukowe poświęcone 50-leciu koronacji obrazu Matki Bożej Piekoszowskiej.

W sympozjum udział wzięli duchowni, wśród nich między innymi bp Andrzej Kaleta. Jak stwierdził, świątynia piekoszowska i związany z nią cudowny obraz przyczyniają się do tworzenia kultury religijnej.

– „Jest ona elementem składowym czegoś większego. Przyczynia się do tworzenia kultury narodowej. Ma to dla nas wielkie znaczenie, ponieważ narody, które nie wypracowały swojej kultury, są biedne i słabe. Silne są te, które ja mają. Źle się dzieje, kiedy o tym zapominamy, ponieważ wówczas zatracamy swoją tożsamość” – powiedział bp Kaleta.

Wśród prelegentów znaleźli się ks. dr Tomasz Gocel z Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, który mówił o historii parafii w Piekoszowie; o. dr Stanisław Rudziński, paulin wygłosił wykład dotyczący pochodzenia obrazu Matki Bożej Miłosierdzia. – „Bóg jest bogaty w miłosierdzie. Jezus jest ikoną tego miłosierdzia, a tam gdzie jest Jezus, tam też jest Jego Matka” – tłumaczył o. Rudziński. – „Każda koronacja obrazu Matki Bożej jest połączona bezpośrednio z akcją liturgiczną. Z niej wypływa i do niej prowadzi” – wyjaśniał ks. dr Mirosław Kowalski z Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, który mówił o liturgicznym aspekcie wydarzenia sprzed 50 lat. Sylwetkę kard. Stefana Wyszyńskiego opisał prof. Eugeniusz Sakowicz z UKSW w Warszawie.

Proboszcz parafii ks. Zygmunt Kwieciński zaznacza, że kult Matki Bożej Piekoszowskiej mimo zaborów i wojen był ciągle żywy. Po tym, jak do Piekoszowa zaczęły ściągać rzesze wiernych, zdecydowano się zbudować nową świątynie. Budowę obecnej świątyni pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny rozpoczęto w 1807 r.

Tegoroczna rocznica upamiętnia koronacje obrazu, której dokonał kardynał Stefan Wyszyński w 1968 r. Wówczas udział w uroczystościach wzięło około 300 kapłanów, a także ponad 40 tys. wiernych świeckich. Zdaniem Zbigniewa Piąteka, wójta Piekoszowa, jubileusz jest bardzo podniosłym wydarzeniem dla gminy. Dodaje, że uroczystości zbiegają się z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Kult obrazu Matki Bożej Miłosierdzia rozpoczął się w 1705 r., kiedy zauważono, że obraz „płacze” krwawymi łzami. Wkrótce po tym wierni za pośrednictwem obrazu zaczęli doznawać wielu łask. Świadectwa uzdrowień zapisane są między innymi w publikacji z 1774 roku napisanej przez ks. Mikołaj Złotnickiego. Opisano w niej ponad 280 łask i cudów doznanych za pośrednictwem Miłosiernej Matki Bożej.

tekst za: www.diecezja.kielce.pl

Liturgia dnia

Msze Święte

W NIEDZIELE (w roku szkolnym)
7.00, 8.30, 10.00, 11.15*, 12.30, 18.00**

W NIEDZIELE (lipiec-sierpień)
i uroczystości przypadające poza niedzielą

7.00, 8.30, 10.00, 12.00, 18.00**

W TYGODNIU:
7.00 i 18.00**

* z homilią dialogowaną dla dzieci

** w okresie jesienno-zimowym, po zmianie czasu o 17:00

Spowiedź

Codziennie 15 minut przed każdą Mszą św.,
w niedziele – w czasie Mszy św.

w I czwartek, I piątek i I sobotę miesiąca:

  • rano od 6:30
  • wieczorem godzinę przed Mszą Świętą (z wyjątkiem soboty)

Kancelaria parafialna

Kancelaria parafialna czynna:
od poniedziałku do piątku przez godzinę po każdej Mszy Świętej.
W soboty, niedziele i uroczystości kancelaria nieczynna.

Zgłoszenia pogrzebu lub do chorego
– o każdej porze dnia

Relacje filmowe

Polecamy