UROCZYSTOŚCI TRZECIOMAJOWE W NASZYM SANKTUARIUM 2024

3 maja to uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która nawiązuje do ważnych wydarzeń z historii Polski. Były  to obrona Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., złożenie ślubów króla Jana Kazimierza – powierzenia królestwa opiece Matki Bożej, a także do uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Uroczystość została ustanowiona na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. Oficjalnie święto obchodzone jest od 1923 r. W 1920 r. zatwierdził je dla Kościoła w Polsce papież Benedykt XV.

Tą wyjątkową uroczystość uczciliśmy Eucharystią sprawowaną za Ojczyznę jak również za druhów strażaków z regionu całej gminy Piekoszów. Uroczystość zgromadziła przedstawicieli władz Miasta i Gminy jak również poczty sztandarowe jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych działających na terenie naszej gminy. Wspólną modlitwę zakończyło symboliczne złożenie kwiatów przez burmistrza przedstawicieli rady miejskiej pod pomnikami św. Jana Pawła II i bł. Stefana kard. Wyszyńskiego.